Strona główna Wydarzenia „Kapłan bez wiary staje się urzędnikiem”

„Kapłan bez wiary staje się urzędnikiem”

16

– Misja kapłana powinna być przepełniona wiarą. Przypominają nam o tym w liście do kapłanów biskupi polscy – mówił dziś podczas wielkoczwartkowej mszy świętej biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec.  

 

Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i eucharystii podczas ostatniej wieczerzy. Dziś w katedrze zebrali się wszyscy duchowni diecezji świdnickiej, aby odnowić przyrzeczenia kapłańskie. Z tej okazji kardynałowie, arcybiskupi, biskupi obecni na  361. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na ręce duchownych skierowali list w którym czytamy – Gdy po wyjściu z wieczernika święceń udawaliśmy się na naszą pierwszą parafię, staliśmy się nową nadzieją Kościoła. Przybywa nam lat, zmieniamy miejsca posługi, jednak misja pozostaje niezmiennie ta sama: zapalać, podtrzymywać i rozprzestrzeniać ogień chrześcijańskiej miłości wśród wierzących. Kościół w Polsce i na całym świecie pilnie potrzebuje świadków wiary – przede wszystkim i najpierw pośród duchownych. Kapłan bez wiary staje się urzędnikiem instytucji charytatywnej.

Duchowni w liście proponują również kapłanom, aby powrócili do dnia swoich święceń i wspominając je, mogli w ten sposób na nowo rozpalić dar Boga.

Podczas mszy świętej biskup błogosławił oleje, a także poświęcił krzyżmo (mieszanina oliwy z oliwek i balsamu, używana do namaszczaniu przy udzielaniu sakramentów, chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, konsekracji biskupów, a także  przy konsekracji kościołów i ołtarzy).tepe

Przeczytaj list do kapłanów na Wielki Czwartek 2013 r.

 

Poprzedni artykułPiłkarze Stali wracają do gry o punkty
Następny artykułWoda nie zdrożeje