Strona główna 112 Handlowali ludźmi, wyłudzali socjal

Handlowali ludźmi, wyłudzali socjal

7

Obiecywali pracę, a potrzebowali tylko dokumentów, żeby wyłudzić w Wielkiej Brytanii świadczenia socjalne. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Wydziałem w Jeleniej Górze prowadzi śledztwo w sprawie działającej w okresie od 2009 roku do 2012 roku w Świdnicy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem ludźmi oraz wyłudzaniem świadczeń i zasiłków socjalnych.

 

Na polecenie prokuratury funkcjonariusze CBŚ zatrzymali pięć osób: troje mieszkańców Świdnicy oraz dwóch mieszkańców Pleszewa. Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, dopuszczenia się handlu ludźmi oraz wyłudzenia zasiłków socjalnych od instytucji Wielkiej Brytanii dysponujących środkami publicznymi. Wobec Deiva D. i Artura K. świdnicki sąd na wniosek prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

 Od 2009 do 2012 roku na terenie Świdnicy małżeństwo – Sebastian W. i Agnieszka W. oraz Mariusz Sz. działając wspólnie i w porozumieniu z obywatelami polskimi narodowości romskiej Deivem D. oraz jego synem Arturem K., rekrutowali osoby o niskim statusie społecznym, znajdujące się w krytycznym położeniu, bezdomne i bezrobotne do rzekomej pracy w Wielkiej Brytanii. Przed wyjazdem za granicę od zwerbowanych osób odbierano dowody osobiste konieczne do załatwienia formalności związanych z wyjazdem. Osoby te przewożono z Polski do Wielkiej Brytanii wynajętymi przez sprawców mikrobusami, autobusami rejsowymi lub drogą lotniczą. Następnie osoby zwerbowane kwaterowano i meldowano w wynajętych mieszkaniach w Wielkiej Brytanii. Sprawcy zapewniali im wyżywienie, drobne kieszonkowe oraz opiekę tłumacza. Po załatwieniu formalności związanych z rejestracją tych osób w miejscowych urzędach pracy oraz po wykonaniu czynności związanych z założeniem kont bankowych, sprawcy powiadamiali zwerbowanych, iż nie udało się załatwić dla nich pracy i muszą wrócić do Polski. Pokrzywdzonym na terytorium Wielkiej Brytanii przyznawane były numery NIN (National Insurance Number). Konsekwencją otrzymania NIN przez osobę zarejestrowaną w urzędzie pracy było nabycie prawa do pobierania zasiłków rodzinnych, chorobowych, szkolnych, socjalnych, które przekazywano na konto bankowe danej osoby. Pieniądze przekazane tytułem tych świadczeń na rachunki bankowe pokrzywdzonych, były następnie wypłacone przez sprawców na podstawie udzielonych im wcześniej pełnomocnictw. Do chwili obecnej ustalono dokładne dane ośmiu mieszkańców Świdnicy, wykorzystanych w opisany wyżej sposób.

 Przestępstwo polegające na handlu ludźmi to zbrodnia i jest zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Poprzedni artykułCo to, gdzie to? Zagadka nr 35 [KONKURS]
Następny artykułAKS lepszy od trzecioligowca