Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Mosty zakochanych w Polsce

ZnaneNieznane.pl: Mosty zakochanych w Polsce

0

Najsłynniejszym mostem zakochanych jest Most Tumski we Wrocławiu. Do niebieskich barierek przypięta jest niezliczona liczba kolorowych kłódek. Kluczyki  spoczywają na dnie Odry. Bajkowy most na Ostrowie Tumskim jest znaną atrakcją turystyczną. 

Most biskupa Jordana w Poznaniu. Zdjęcie wikipedia, autor MOs810

Łódzki most miłości znajdziecie w Parku Poniatowskiego. Symbole nierozłączności wieszane są tutaj od 2010 roku. Kłódek z grawerowanymi imionami zakochanych i kluczyków zatopionych w stawie wciąż przybywa.

Ulubionych miejscem szczecińskich par jest most na jeziorze Rusałka w parku im. Jana Kasprowicza. Na zielonej balustradzie wisi około 300 kłódek. Tradycją stały się już sesje ślubne na moście w romantycznej scenerii.

Wyobraźnia i chęć manifestacji swojej miłości spowodowały, że kłódki pojawiły się również na molo w Międzyzdrojach. Na najstarszej z nich widnieje data 1985. Kluczyki wyrzucane są wprost do morza. Wszystkie słupki na molo o długości 395 m są już „zarezerwowane”. Miłość potrafi jednak pokonać wszelkie bariery. Kłódki wieszane są już na przęsłach między słupkami, przybierają formy girland, czy łańcuchów.

Jest też Kładka Bernatka w Krakowie. Kłódki przyczepiane są do drucianej siatki, a kluczyki zatapiane w Wiśle. Miłość ślubują tu sobie także pary homoseksualne. Można to wyczytać z imion grawerowanych na kłódkach.

Historia, legendy

Kłódkomania przywędrowała do Polski z Włoch. Pary zazwyczaj umieszczają na kłódce swoje imiona oraz datę (ślubu, pierwszej randki?) i wieszają na moście. Ten sympatyczny obyczaj ma symbolizować szczęście w miłości i nierozłączność zakochanych.

Co można robić na mostach zakochanych?

  • Wybrać się na taki most w Dzień Zakochanych.
  • Poczytać kłódki świeżo upieczonych małżonków.
  • Zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na jednym z mostów.

Czego nie wolno pominąć?

  • Mostu zakochanych na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy.
  • Mostu miłości w Gdańsku – to Most Chlebowy, przewieszony nad Kanałem Raduni.
  • „Okłódkowanego” Mostu Jordana na Ostrowie Tumskich w Poznaniu.

sildenafil

Poprzedni artykułPolecamy: Coco Chanel życie intymne
Następny artykułFilmy nie tylko dla zakochanych