Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica W sołectwach o ustawie śmieciowej

W sołectwach o ustawie śmieciowej

0

Jest dużo zmian, w związku z wejściem w życie od 1 lipca 2013 r.  tzw. „ustawy śmieciowej”. Dlatego od 18 lutego br. rozpoczynamy cykl spotkań z mieszkańcami 33 sołectw – mówiła Teresa Mazurek, wójt gminy podczas XL sesji Rady Gminy Świdnica. Od lipca gminy czeka wdrożenie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

 

Pierwsze spotkania zaplanowano w poniedziałek, 18 lutego, w sołectwach Słotwina i Komorów o godz. 18.00. Będą one obsługiwane przez władze gminy oraz pracowników działu Ochrony Środowiska. W wielu przypadkach prowadzone będą równolegle, w 2 sołectwach jednocześnie. – Głównym tematem spotkań będzie przybliżenie mieszkańcom propozycji nowych zasad odbioru odpadów komunalnych, które będą obowiązywały od 1 lipca 2013 roku. Nowością będzie to, że właściciele nieruchomości nie będą już podpisywać umów na wywóz śmieci indywidualnie z firmami wywozowymi. Od 1 lipca 2013 r. będą wnosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (tzw. podatek śmieciowy). Przedstawimy także wzory deklaracji oraz formę i sposób ich wypełnienia. Postaramy się także rozwiać szereg wątpliwości, które zdążyły się już pojawić w opinii publicznej. Dlatego tak ważna jest dla nas frekwencja mieszkańców na tych zebraniach sołeckich – dodaje wójt gminy.

Z uwagi na rozległy obszar gminy, zachęcamy mieszkańców poszczególnych wsi do sprawdzania tablic ogłoszeniowych, gdzie sołtysi informować będą o terminie i miejscu zebrania. Zakończenie spotkań z mieszkańcami gminy Świdnica planowane jest na połowę marca 2013 r.

Janusz Waligóra, rzecznik prasowy UG Świdnica