Strona główna Temat dnia Komu 1% podatku? Wesprzyj harcerzy

Komu 1% podatku? Wesprzyj harcerzy

10

 Ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego za 2012 rok mija 30 kwietnia. Przy wypełnianiu formularza warto pamiętać o wyborze organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku. Przekazanie 1% nie wymaga żadnego wysiłku. Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym, pieniądze na wskazane konto przekaże Urząd Skarbowy. Jakiej organizacji pożytku ze Świdnicy i okolic można podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć w idei pomagania? Czekamy na zgłoszenia, informacje będą publikowane w każdą sobotę. Dane organizacji można przesyłać na adres [email protected]

Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego im. Szarych Szeregów w Świdnicy to blisko 500 zuchów, harcerzy i instruktorów zrzeszonych w gromadach, drużynach i kręgach instruktorskich całego Powiatu Świdnickiego. Najliczniejsze i najprężniej działające środowiska znajdują się w miastach Świdnica, Świebodzice i Strzegom oraz w gminie Świdnica. Misją harcerstwa jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań. Podstawowa działalność hufca opiera się na organizacji cotygodniowych zbiórek dla dzieci i młodzieży, podczas których realizowany jest program o różnorodnej tematyce, w tym: wychowanie patriotyczne, duchowe, zdrowotne, edukacja ekologiczna, techniki harcerskie, specjalności, itp. Organizowane są zajęcie sportowe, kulturalne, biwaki, ogniska, rajdy, turnieje, festiwale, kominki tematyczne, zabawy integracyjne, wycieczki, imprezy na orientację, różne formy szkoleniowe, kursy, warsztaty i seminaria. To wszystko przygotowują i realizują instruktorzy – wolontariusze skupieni w świdnickim hufcu. To oni dbają o to, żeby chwile spędzone w harcerstwie były nieustającą przygodą, zapewniając dzieciom wyjątkowy program i aktywne spędzanie wolnego czasu.

Ważną formę działalności hufca stanowi organizacja obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży, głównie w Harcerskiej Bazie Obozowej w Niesulicach, gdzie odbywają się obozy harcerskie, specjalistyczne a także profilaktyczne. Każde dziecko może być uczestnikiem tych obozów, ponieważ poza formami harcerskimi jest duży wybór obozów dla tych, którzy nie należą do harcerstwa. Świdnicki hufiec organizuje też obozy poza granicami kraju, najczęściej do baz skautowych we Włoszech, Hiszpanii i Chorwacji. Hufiec prowadzi też działalność charytatywną włączając się w organizację Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Harcerze troszczą się o tradycje, dziedzictwo narodowe i starają się kształtować postawy patriotyczne. Przykładem tego jest akcja „W polskim domu polska flaga”, która propaguje wywieszanie flag przy okazji świąt narodowych.

Harcerze pomagają wypełnić PIT

Od kilku lat harcerze ze Świdnicy prowadzą akcję „1 % na ZHP” i w siedzibie hufca przy ul. Lelewela 18 w Świdnicy pomagają wypełniać PIT-y, a w zamian za to podatnik przeznacza swój 1 % na działalność statutową świdnickiego hufca. Środki uzyskane z 1 % przeznaczane są na realizację programu w ciągu roku szkolnego, ale przede wszystkim na zakup mundurów harcerskich oraz obozy i kolonie dla zuchów i harcerzy. Aby środki z 1 % trafiły do świdnickich harcerzy, należy w zeznaniu podatkowym wpisać KRS 0000 264 246 z dopiskiem Hufiec Świdnica.

Poprzedni artykułCo to, gdzie to? Zagadka nr 31 [Konkurs]
Następny artykułPrezydenci chcą więcej