Strona główna Temat dnia Kolejny rekord leśników

Kolejny rekord leśników

0

W beczkach z dębów, które rosły w nadleśnictwie Świdnica, będzie leżakowała szlachetna whisky, z innych gatunków powstaną okleiny luksusowych mebli czy desek rozdzielczych w dobrych markach samochodów. Trzecia już aukcja najpiękniejszych okazów drzew z 17 nadleśnictw Dolnośląskiej Dyrekcji Lasów Państwowych przyciągnęła rekordową liczbę chętnych i dała największy w dotychczasowej historii zysk.

Submisję, czyli akcję, w której to oferenci sami proponują ceny, po raz trzeci zorganizowało Nadleśnictwo Świdnica. Na obszernym placu w Mościsku zostały wyeksponowane najbardziej wartościowe okazy drzew. Co roku stanowią one około 1% całej gospodarki drzewnej w lasach. – W związku ze spowolnieniem gospodarczym potraktowaliśmy tegoroczną submisje jak badanie rynku – mówi nadleśniczy Jan Dzięcielski. – Lasy Państwowe są jednostką samofinansującą się i m.in. od sprzedaży drewna zależy nasza sytuacja. Jesteśmy naprawdę zadowoleni, bo nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania.

W submisji wzięło udział 27 kupców z Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Łotwy, Czech i Polski. Wynik sprzedaży to 2,3 miliona złotych, o milion więcej niż mówiły szacunki leśników. Najdroższe okazały się dęby i jawory – 3,5 tysiąca złotych za m3, prawdziwym zaskoczeniem okazało się powodzenie olchy, która zwykle osiąga cenę 300 zł za m3. Tym razem było to aż 1,5 tysiąca złotych.

asz

Poprzedni artykułDziki opanują Świdnicę
Następny artykułWyniki i aktualne tabele lig halowych