Strona główna Wydarzenia Świdnica 20 lat Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej

20 lat Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej

9

– W Świdnicy po 1989 roku stała się rzecz wyjątkowa. Z inicjatywy ludzi zaczęliśmy budować to, co nazywa się dzisiaj społeczeństwem obywatelskim. I nie zamierzamy spuszczać z tonu – zapewniał Edward Szywała, pierwszy prezydent Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej przed rozpoczęciem uroczystej gali z okazji 20-lecia izby. 8 lutego w sali teatralnej ŚOK-u spotkali się współtwórcy samorządu gospodarczego, przedstawiciele parlamentu, władz województwa, powiatu, miasta i gmin. Jubileusz stał się okazją do podsumowań dotychczasowej pracy i podziękowań.

– Trzeba podkreślać, że izby handlowe, których w Polsce mamy 154, to działania czysto obywatelskie, działające bez finansowego zaplecza z budżetu państwa – mówił Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Skupiają przedsiębiorców, prowadzących średnie i małe przedsiębiorstwa, ułatwiają kontakty biznesowe, organizują targi, szkolenia, misje gospodarcze.  – Zwłaszcza ta ostatnia działalność stała się sukcesem, jednak dziś mamy do czynienia z zagrożeniem, które mogę nazwać „etatyzacją”. Niestety, urzędnicy ministerialni coraz częściej przejmują ten obszar, co jest fatalne w skutkach – dodał Arendarski. – Na pewno nie będziemy się poddawać – zapewniał Edward Szywała, a Jan Lityński, doradca w kancelarii Prezydenta RP zwracał uwagę na wyzwania, stojące przed biznesem. – Jednym z ważniejszych pytań jest dziś odpowiedź, czy przedsiębiorcy potrafią dzielić się swoim sukcesem – stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami.

Podczas gali Jan Lityński, doradca Prezydenta RP i Aleksander Marek Skorupa, wojewoda dolnośląski wręczyli ordery i odznaczenia przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Bronisław Komorowski uhonorował odznaczeniami państwowymi za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarczego Polski,  za propagowanie idei gospodarki rynkowej oraz działalność społeczną i charytatywną – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka i członka Rady SIPH Edwarda Szywałę.

Za zasługi dla rozwoju gospodarczego Polski, za działalność na rzecz społeczności lokalnej Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowano Andrzeja Lepaka-Przybyłowicza. Brązowy Krzyż Zasługi przyznano: Jolancie Drozdowskiej, Mariuszowi Hoszowskiemu, Pawłowi Ułaszewskiemu.

Świdnica to silny ośrodek gospodarczy, a Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej gratuluję tak wspaniałego jubileuszu – mówił wojewoda dolnośląski. Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek podziękował w imieniu odznaczonych: – Tak niezwykła okazja jest powodem, że czujemy zaszczyt i wzruszenie w związku z decyzją Prezydenta RP. Odznaczenia odzwierciedlają pracę i wysiłek bardzo wielu osób w budowania różnych wymiarów naszego życia, w tym gospodarczego. Wszystkim, którzy pomagali, by coś pożytecznego w naszych małych ojczyznach się działo, należą się podziękowania.

opr. asz

Poprzedni artykułCzary Penelopy: Włoskie trufle czekoladowe
Następny artykułMagazyn Swidnica24.pl przed walentynkami