Strona główna Temat dnia WOŚP w powiecie – z rekordami i bez

WOŚP w powiecie – z rekordami i bez [VIDEO]

7

Świdnica, Świebodzice, Strzegom, Żarów, gmina Dobromierz – tutaj 13 stycznia zagrała Wielka Orkiestra Pomocy Świątecznej. Świdnickie sztaby wsparła także gmina Świdnica. Jakie są efekty zbiórki, którą Fundacja Jurka Owsiaka zorganizowała już po raz 21? Wciąż trwa wielkie liczenie, ale są już wstępne dane.

ŚWIDNICA

Dwa działające w mieście sztaby nie zdołały pobić ubiegłorocznego wyniku. Wówczas udało się zebrać 101 tysięcy złotych. Z wyliczeń na dzisiaj (wciąż niepełnych, bowiem trwają licytacje wieży ratuszowej i innych fantów w internecie, nie ma także  jeszcze informacji o dochodzie z charytatywnego spektaklu) wynika, że sztab przy Świdnickim Ośrodku Kultury (100 wolontariuszy) zebrał:

W sumie: 48 894,77 zł

W tym z licytacji: 2 590 zł

oraz

11,98 USD

25,33 Euro

4,68 GBP

80,27 koron czeskich

4 korony słowackie

200 koron szwedzkich

2,03 rubla

1 pierścionek

Wolontariusz-rekordzista to Łukasz Trzciński, który kwestował od 10.00 do 20.30 i zebrał 2 326,65 zł.

Sztab przy Telewizji Teletop Sudety (40 wolontariuszy):

zbiórka do puszek: 10 000 zł

licytacje: 7 164 zł

W sumie: 17 164 zł

Świdniczanie łącznie przekażą WOŚP 66 058,77 zł.

W tym roku Świdnicki Ośrodek Kultury zaprosił do Klubu Bolko, gdzie od 14.00 do 20.00 zagrali Anal Front, A-Wers, Ballistic, Chopped Brain, Cockroach, Collision, Crash, Guys of Destruction, Rock Symptom, Sticky Icky. Na zakończenie rozbłysło widowiskowe swiatełko do nieba. 12 stycznia charytatywny spektakl „Królik, Królik”  dała Grupa Dorosłych, działająca w ramach Alchemii Teatralnej.

Obejrzyj film autorstwa Mariusz Ordyńca:

Orkiestra zagrała także w Galerii Świdnickiej. Na scenie wystąpili między innymi: pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczestniczy zajęć Studia Artystycznego Katharsis, instruktorzy i uczestnicy zajęć Klubu Fitness Condizione, ratownicy medyczni ze Studium Medycznego oraz koncert Zespołu “Back To The Dreams”, a także prawdziwy magik Maciej. Licytacje prowadzili Grzegorz Godula i Artur Janicki, wspierani dzielnie przez świdnickich harcerzy i wolontariuszy. Zebrano 3760 zł za przekazane fanty. Najwięcej – 1000 zł –  za lot balonem nad Świdnicą.

Światełko do nieba. Autor nagrania Mariusz Ordyniec:


 

ŚWIEBODZICE

Blisko 42 tysiące złotych podarowali świebodziczanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Świebodzicki Sztab WOŚP już w niedzielę około 23.00 podliczył wstępne wyniki i okazało się, że jest to kwota 41.229,96 zł. Ponad 42 tysiące Orkiestra uzbierała w naszym mieście rok temu. –  Mieszkańcy jak zwykle byli fantastyczni i dopisali nie tylko na samej imprezie, ale i nie żałując datków do puszek – mówi Zofia Marek, szefowa świebodzickiego sztabu.

Orkiestra zaczęła w Świebodzicach grać tradycyjnie o godz. 13.00 w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Mieszka Starego 6. Na odwiedzających imprezę czekało mnóstwo atrakcji: występy przedszkolaków i uczniów szkół, pokazy sprzętu wojskowego, wóz strażacki z wysięgnikiem, którym można było pojechać wysoko do góry i zobaczyć panoramę miasta; pyszna, wojskowa grochówka i kiełbaski z rusztu. Dla publiczności wystąpił Zespół Ludowo-Estradowy z Mokrzeszowa. Podczas 21. Finału można było skorzystać z porad lekarza, zbadać sobie ciśnienie, poziom cukru, a jeśli wszystko było w porządku – od razu udać się na stoiska szkół gdzie sprzedawano za symboliczną opłatą fantastyczne, domowe ciasta i sałatki.

Wiele osób szczególnie niecierpliwie czekało na licytację. Wśród podarowanych przedmiotów było wiele perełek, jak chociażby koń na biegunach, przestrzenny ratusz, podarowany przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza, pięknie wydany tomik wierszy Wisławy Szymborskiej – to dar od sekretarz miasta Anny Żygadło.

– Licytacja była bardzo gorąca, udało nam się zebrać 4 tysiące złotych – mówi Zofia Marek. – Ogromnym „wzięciem” cieszyły się podarowane zabawki, mieliśmy także wspaniały, przynoszący szczęście kask strażacki, który brał udział w wielu akcjach; do wylicytowania były także rękawice bokserskie podarowane przez Mariusza Cieślińskiego z autografem Dariusza Michalczewskiego i wiele innych przedmiotów.

Świebodzicki Finał WOŚP w liczbach:

130 – tylu wolontariuszy zbierało pieniądze do puszek

7,5 godziny – tyle trwał nieprzerwanie program przygotowany przez organizatorów

513 – tyle porcji grochówki zjedzono podczas imprezy

213 – tyle blach ciasta upieczono na Finał

1013 – tyle tostów zjedli odwiedzający halę

STRZEGOM

WOŚP zagrał w Strzegomiu i w Jaroszowie. Od wczesnych godzin rannych kwestowało 57 wolontariuszy. Od godz. 15.00 w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury i w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Jaroszowie rozpoczęły się prezentacje amatorskich zespołów wokalnych, tanecznych, wokalno – instrumentalnych i rockowych. W przerwach licytowane były gadżety WOŚP oraz dary ofiarowane przez  osoby wspierające. Na scenie wystąpiły zespoły: Error, Eljot, Rondo oraz dzieci ze szkół i przedszkoli. Licytowane kamienne serca, torty, usługi kosmetyczne i gadżety WOŚP.

Wynik:

Zbiórka do puszek: 17 235 złotych

Licytacje: 2 534 zł

Razem: 19 769

DOBROMIERZ

Mieszkańcy najmniejszej gminy w powiecie świdnickim okazali się niezwykle hojni. Udało się zebrać 6 809 zł. W gminie kwestowało 20 wolontariuszy, nie zabrakło licytacji ( 1275 zł) i sprzedaży w orkiestrowej kawiarence (1012 zł). – Jesteśmy niezwykle wdzięczni wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Finału, a przede wszystkim darczyńcom – mówi Dariusz Fita ze sztabu.

Orkiestrze przewodziła roztoka, w której zorganizowano szereg atrakcji. Zaczęło się w samo południe mszą świętą w kościele pw. św. Michała B.M., po której koncertował chór Cecylia z Jawora pod kierownictwem Adriana Drozda. W świetlicy wiejskiej z jasełkami i przedstawieniami wystąpili uczniowie Gimnazjum w Roztoce oraz nauczyciele. Nie zabrakło także maluszków z przedszkola. Uczniowie podstawówki dali koncert muzyczny.

ŻARÓW

Żarowski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał pełne ręce roboty. Jako pierwsze świąteczne granie rozpoczęło Bajkowe Przedszkole w Żarowie. Były zabawy i gry zręcznościowe, konkurs plastyczny, urodzinowa loteria z nagrodami, a w finale licytacja. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się świąteczne kartki, piernikowe serca, karnawałowe maski, sportowa koszulka z autografami piłkarzy, obrazy, a także orkiestrowy tort, który wykonany został przez babcię przedszkolaka. Frekwencja, jak co roku dopisała i cieszę się, że Bajkowe Przedszkole świętowało wspólnie z mieszkańcami gminy Żarów. Zabawa przeniosła się do Gminnego Centrum Kultury i Sportu, gdzie na chętnych czekały wydarzenia sportowe, rekreacyjne, muzyczne i taneczne. Na scenie wystąpili artyści z terenu gminy Żarow w każdym wieku. Można było zjeść grochówkę i ciasto upieczone przez panie z UTW w Żarowie. Nie zabrakło aukcji i na zakończenie – światełka do nieba.

Na ulice Żarowa wyruszyło w tym roku 50 wolontariuszy, którzy do puszek zebrali w sumie 16 270, 95 złotych, 24,16 euro, 1,80 dolarów, bilon walut obcych oraz srebrny łańcuszek.

Na licytacji najwyższą kwotę zapłacono za zmywarkę – 650 złotych, tona węgla ufundowana przez Państwa Tomaszewskich przyniosła 570 złotych, kubek XXI Finału WOSP – 330 złotych.

Żarów pobił własny rekord z ubiegłego roku. W 2012 udało się zebrać 15 tysięcy złotych.

 

 

 

 

 

Poprzedni artykuł„Miedziany Mikołaj” w Świdnicy i Strzegomiu
Następny artykułDwa tysiące kolędników [FOTO]