Strona główna Temat dnia Dwa tysiące kolędników

Dwa tysiące kolędników [FOTO]

2

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy  zdobyli pierwsze miejsce w XXI Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i to im przypadł w udziale występ podczas gali finałowej.

W tegorocznym Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych wzięło udział 26 zespołów o łącznej liczbie 2000 uczestników. Prezentacje kolędowe zostały przygotowane pod kierunkiem opiekunów w większości nauczycieli szkół i przedszkoli oraz animatorów kultury, wiernych kontynuatorów polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

XXI Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych, podobnie jak w latach ubiegłych, utrwalił nam klimat polskiego wieczoru wigilijnego, przepełnionego atmosferą powszechnej życzliwości i poczucia wspólnoty – mówi Halina Szymańska, ze Świdnickiego Ośrodka Kultury i dodaje. – Każda z przeglądowej prezentacji przenosiła nas do czasów szczęśliwego dzieciństwa, czasem wzruszała do łez i krzepiła. Te prezentacje były też wyznaniem naszej wiary i poszanowania dorobku kultury narodowej. Dlatego też każdą próbę przedstawienia na nowo bogatych bożonarodzeniowych treści i tradycji obrzędowych witaliśmy z dużą satysfakcją. Cieszyły barwne i rozśpiewane zespoły od przedszkolaka do seniora, pomysłowe scenariusze, bogactwo kolorowych strojów, gra aktorska, dobrane tło muzyczne. Świadczy to o dużym zaangażowaniu opiekunów zespołów i rodziców w wychowanie swoich dzieci i młodzieży oraz o talencie i uzdolnieniach tych ostatnich.

Po wnikliwym obejrzeniu wszystkich prezentacji kolędniczych jury w składzie: Kazimiera Momot – przewodnicząca ŚPZK, Małgorzata Braniecka – członek jury SPZK, była dyrektor ŚOK, Tadeusz Szarwaryn – muzyk, kompozytor i autor tekstów piosenek, wielokrotny laureat ŚPZK, ks. Roman Tomaszczuk – dyrektor świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego” postanowiło wyróżniającym się warsztatowo i aktorsko zespołom przyznać nagrody lub wyróżnienia oraz nagrody indywidualne za ciekawe role kolędnicze i śpiew.

W ocenie prezentacji jury zwracało uwagę na dobór scenariusza dla odpowiedniej grupy wiekowej, scenografię, kostiumy i układ choreograficzny, śpiew i aranżacje muzyczne, grę aktorską oraz ogólny wyraz kolędniczej prezentacji.

Przy ocenie jury przyjęło przede wszystkim kryterium wiekowe. Stąd też przyznano nagrody i wyróżnienia w grupach występujących uczestników ŚPZK: w przedszkolnej, w grupie gimnazjum i szkół podstawowych, grupie mieszanej (dzieci w różnym wieku i dorośli) z instytucji kulturalnych i fundacji oraz grupie dorosłych.

W grupie przedszkolnej

nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. po 350 zł dla grupy

1.Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy – za ogólną elegancję prezentacji, dobrą dykcję małych aktorów i operowanie gestem, tło muzyczne i barwne stroje.

2. Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka” w Świdnicy – za zaprezentowanie ciekawej śpiewogry kolędowej i wprowadzenie oryginalnych pomysłów ruchu scenicznego oraz z humorem prowadzony dialog pasterzy.

3. Przedszkole Miejskie Nr 6 w Świdnicy – za wesołą i barwną rewię wokalno-taneczną, sprawną organizację widowiska z udziałem stuosobowej grupy przedszkolaków, scenariusz bogaty w mniej znane teksty mówione i teksty dziecięcych piosenek świątecznych oraz operowanie przez dzieci językiem migowym przy śpiewie kolędy.

wyróżnieni nagrodami książkowymi

1. Społeczne Przedszkole „Akademia Przedszkolaka” w Świdnicy – za staranne operowanie słowem wszystkich uczestników prezentacji i dobre dobranie tła muzycznego do bożonarodzeniowych treści.

W grupie dzieci z gimnazjum i szkół podstawowych

nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. po 350 zł dla grupy

1. Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy – za spektakl „Od kuchni”: za oryginalny autorski scenariusz, wzbogacający wiedzę widzów o uczestnictwie innych świętych kobiet (oprócz Maryi) w adoracji Jezusowego żłóbka, bogactwo kostiumów, muzyczne tło i z humorem odegrane aktorskie role.

2. Szkoła Podstawowa w Pszennie – za sprawną reżyserię inscenizacji kolędowo-herodowej, barwne stroje, muzyczne nastroje i podkreślenie ważności świątecznego kolędowania od oglądania telewizyjnych programów współczesnych „zabawiaczy” kabaretowych.

wyróżnieni nagrodami książkowymi

Zespół Szkolno-Przedszkolny z Wrocławia; (udział biorą dzieci z klasy II) z Teatru „Guliwer” – za prezentację w spektaklu „Szczęście dziecka” elementów teatru ruchu z muzyką grozy i niepokoju w oczekiwaniu na Narodzenie Jezusa.
Gimnazjum w Lutomi Dolnej – za wykorzystanie w kolędniczej prezentacji talentów aktorskich, muzycznych i wokalnych.
Szkoła Podstawowa Nr 105 w Świdnicy – za podkreślenie w prezentacji nastrojowej aranżacji muzycznej wbrew okrutnej marketingowej rzeczywistości towarzyszącej świętom Bożego Narodzenia.

W grupie mieszanej (dzieci, młodzież i dorośli) z instytucji kulturalnych i fundacji

nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. po 350 zł dla grupy

1. Centrum Kultury i Promocji w Bardzie Śl. – za prezentację teatru ruchu, pantomimy i symboliki świąt Bożego Narodzenia, z nastrojową muzyką z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych oraz zjawiskowymi aniołami na szczudłach.

2. Wałbrzyski Ośrodek Kultury – za uroczą zabawę gestem i słowem aktorów Teatru „Frędzle”, przekazujących widzom „historię prawdziwą” o narodzeniu Bożej Dzieciny.

3. Fundacja UT UNUM SINT w Świdnicy – za barwne, roztańczone przedstawienie zatytułowane „Śpiewaj i tańcz, Ziemio, dla Jezusa”, bogate kostiumy i zaangażowanie dużej grupy uczestników w różnym wieku, wcielających się w postaci z innych stron świata.

W grupie uczestników dorosłych

nagrodzeni nagrodą finansową w wys. po 350 zł

1. Dom Dziennego Pobytu „Przystań” w Świdnicy – za wartką akcję, zaangażowaną grę aktorską z elementami pantomimy i teatru cieni, ciekawe rozwiązania scenograficzne i wykorzystanie oryginalnego tła muzycznego.

Nagrody indywidualne za aktorskie role lub wokal otrzymują

1. Agnieszka Poradzisz ze Społecznego Przedszkola „Akademia Przedszkolaka” w Świdnicy za rolę Dziewczynki z zapałkami.

2. Maksymilian Stankiewicz i Michał Kwaszewski z Przedszkola „Bajkowa Dolinka” w Pszennie za role Diabełków.

3. Radosław Piotrowski z Przedszkola „Bajkowa Dolinka” w Pszennie za rolę Strażaka.

4. Grzegorz Srebrny ze Szkoły Podstawowej Nr 6 za rolę Heroda.

5. Paweł Olszewski ze Szkoły Podstawowej Nr 1 Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy za rolę Mędrca.

6. Anna Zawadzka ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy

za rolę baby „z wielkim garem”.

7. Kamila Bogielczyk z Przedszkola Miejskiego Nr 3 ze Świdnicy za rolę Maryi.

8. Tytus Tomkiewicz z Przedszkola Miejskiego Nr 14 za rolę Wiaterka.

9. Anastazja Matysiak z Przedszkola Niepublicznego „Wesoła Piątka” w Świdnicy za solowy śpiew.

10. Teresa Kurczyńska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku za rolę Pomocy Domowej króla Heroda.

11. Ryszard Wróblewski z Uniwersytetu Trzeciego Wieku za rolę króla Heroda.

12. Miłosz Kwiatek z Przedszkola Miejskiego Nr 6 za śpiew kolędy „Cicha noc”.

13. Emil Starczewski, Krzysztof Gryc, Łukasz Serwatka z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego w Świdnicy za komiczną rolę skrzypków – nagroda Gościa Niedzielnego

14. Krystian Pniewski z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego w Świdnicy za rolę konferansjera w przedstawieniu.

15. Maciej Trojan ze Szkoły Podstawowej w Pszennie za rolę Józefa – nagroda biskupa świdnickiego

16. Paweł Waligóra ze Szkoły Podstawowej w Pszennie za rolę Pasterza z Gwiazdą, mistrza ceremonii kolędowo-herodowej – nagroda biskupa świdnickiego

17. Barbara Kowalskiej ze Szkoły Podstawowej w Pszennie za rolę Heroda – nagroda biskupa świdnickiego

18. Karolina Partyczna z Przedszkola Miejskiego Nr 15 w Świdnicy za rolę Krakowianki.

19. Hania Wełna z Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Świdnicy za rolę Anioła.

20. Weronika Wąsowska ze Szkoły Podstawowej Nr 105 w Świdnicy za rolę Maryi.

Poprzedni artykułWOŚP w powiecie – z rekordami i bez [VIDEO]
Następny artykułPodsumowanie lig halowych