Strona główna Wydarzenia Łza zakręciła się w oku

Łza zakręciła się w oku [FOTO]

11

Widział niejedną tragedię. Uczestniczył w wielu mrożących krew w żyłach  akcjach i zawsze zachowywał spokój, ale kiedy przyszedł czas na rozstanie się z służbą, łza zakręciła się w oku. Po dwudziestu sześciu latach na emeryturę odszedł aspirant sztabowy Sławomir Mackiewicz, wieloletni dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Świdnicy.

Dziś, podczas uroczystej zbiórki, w której uczestniczyli Zygmunt Worsa, starosta powiatu świdnickiego, Alicja Synowska wicestarosta powiatu, Tomasz Szuszwalak, komendant powiatowy i strażacy z KP PSP w Świdnicy, oficjalnie przekazano dowództwo nad Jednostką kapitanowi Andrzejowi Cerkowi. Jego zastępcą został kapitan Maciej Nowak.

 – Żegnamy bardzo dobrego strażaka, a przede wszystkim kolegę i wzór do naśladowania – tak o odchodzącym na emeryturę Sławomirze Mackiewiczu mówił komendant PSP w Świdnicy Tomasz Szuszwalak.

Sławomir Mackiewicz swoją służbę w szeregach Straży  Pożarnej rozpoczął w 1987 roku. Dziewięć lat później został szefem Jednostki Ratowniczo Gaśniczej. Wielokrotnie odznaczony z działalność przeciwpożarową. Był współrealizatorem  Gminnych Planów Ratowniczych na wypadek nadzwyczajnych zagrożeń. Zawsze zaangażowany w proces rozwoju jednostki.

Kapitan Andrzej Cerek rozpoczął służbę w 2003 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy na stanowisku starszego ratownika, a następnie dowódcy zastępu. W 2010 r. decyzją komendanta powiatowego PSP w Świdnicy mianowany na stanowisko zastępcy dowódcy JRG w Świdnicy. Ukończył Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie, następnie studia inżynierskie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie w 2008 r., a  2011 – uzyskał tytuł mgr w SGSP na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego.

Zbiórka była też okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Brązową odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” wręczono  st. ogn. Dariuszowi Dudzikowi i ogn. Dariuszowi Szczepanowskiemu.  Zaś z okazji 20-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej, komendant główny Państwowej Straży Pożarne uhonorował okolicznościowymi dyplomami strażaków o stażu służby powyżej 20 lat otrzymali je: st. ogn. Dariusz Dudzik, asp. sztab. Sławomir  Mackiewicz, st. kpt.  Barbara Palka. 

Tomasz Pietrzyk

Poprzedni artykułZmarł współtwórca reformy samorządowej
Następny artykuł„Miedziany Mikołaj” w Świdnicy i Strzegomiu