Strona główna Wydarzenia Zmarł współtwórca reformy samorządowej

Zmarł współtwórca reformy samorządowej

1

W wieku 65 lat zmarł profesor Michał Kulesza. Współtwórca reformy samorządowej w Polsce dwukrotnie gościł w Świdnicy podczas Kongresu Regionów.

Był absolwentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Od lat 80-tych uczestniczył w badaniach nad odbudową samorządu terytorialnego, w latach 1990 i 1998 był współtwórcą reformy samorządu. Od 2010 roku pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.

W Świdnicy gościł w 2010 i 2011 roku. Mówił m.in. o ogromnych rozbieżnościach między założeniami reform a rzeczywistością.

– Mimo Konstytucji i ostatnich 20-tu lat doświadczeń w Polsce panuje archaiczna centralistyczna struktura rządzenia – ubolewał podczas sesji plenarnej otwierającej II Ogólnopolski Kongres Regionów. – Elity polityczne wciąż widzą samorząd jako mniej ważną część państwa. Niestety, taką opinię ugruntowują rząd i media. Marginalizowany samorząd wciąż staje przed przeszkodami, odczuwanymi coraz boleśniej.

– Miałem okazję poznać profesora Michała Kuleszę osobiście przy okazji organizacji Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy. Pan profesor był osobą w pełni zaangażowaną i wprost utożsamiającą się z Polską samorządową – mówi prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek. –  Był osobą, która od pierwszego kontaktu zjednuje sobie rozmówców i zyskuje ich sympatię.  Żarliwie oddany był sprawom samorządowy, miał zdolność całościowej oceny różnych aspektów: prawnych, formalnych i wizji strategicznej związanej z polską samorządnością. Zawsze życzliwy dla wszystkich inicjatyw związanych z samorządem. Znajdował czas na szybką choć telefoniczną konsultację jakiegoś problemu. Zawsze chętny do pomocy. Tak Go zapamiętam.

asz

Poprzedni artykułSzczegółowe wyniki Świdnickiego Biegu Noworocznego
Następny artykułŁza zakręciła się w oku [FOTO]