To jedno z klasycznych dań kuchni czeskiej, choć wywodzące się tak naprawdę z kuchni węgierskiej. Różnica pomiędzy gulaszem węgierskim a czeskim polega głównie na tym, że na Węgrzech gulasz ma postać gęstej, treściwej zupy z dużą ilością warzyw, a Czesi uczynili z niej rodzaj gęstej potrawki podawanej najczęściej z knedlikiem.
Przed kilkoma laty, gdy z mężem zwiedzaliśmy Pragę, trafiliśmy zupełnie przypadkowo do maleńkiej hospódki, która choć niemal w centrum miasta była oddalona nieco od szlaków turystycznych. Dzięki temu właśnie było to miejsce, w którym stołowali się prawie wyłącznie Czesi, stali bywalcy, niemal domownicy. Wnętrze utrzymane raczej w stylu… hmmm poprzedniej epoki, nie zachwycało estetyką i nie zachęcało specjalnie do wejścia. Ale byliśmy pewni, że nie będziemy tego żałować. No i nie myliliśmy się.
Tego dnia kuchnia serwowała zupę piwną, smażeny syr, hovĕzi gulaš z bramborowym lub houskovym knedlikem oraz pieczeń wieprzową z zasmażaną kapustą. My zdecydowaliśmy się na gulasz. Czas oczekiwania na obiad wypełniły nam rozmowa oraz – a jakże, spożywanie złocistego napoju. W końcu podano nam wyczekiwane dania. Tytułowy gulasz spoczywał miękko na wachlarzu kilku kromek knedlika. Udekorowany był sporym kleksem chrzanu oraz pióropuszem z wiórków świeżej cebuli i gałązki pietruszki. Całość obsypana była mieloną papryką. Oj, takiego gulaszu to jeszcze nie jadłam… Mięso rozpływało się w ustach. Aksamitny sos, chciwie wpijany przez knedle, tworzył fuzję, łagodnie pieszczącą podniebienie i żołądek jedzącego. Dodatek chrzanu zaś i świeżej cebuli fantastycznie przełamywał i zaostrzał doznania smakowe.
Do dziś czuję ten smak. Dlatego też, gdy sama robię gulasz wołowy, od tamtej pory w taki właśnie sposób najczęściej go podaję.
Potrzeba:
1kg wołowiny (np. łopatka)
1 duża cebula,
1płaska łyżka mąki
1 łyżka smalcu
1 ząbek czosnku
sól
majeranek
pieprz
sproszkowana papryka
Przygotowanie:
Mięso opłukać, pokrajać w kostkę. Obrać i posiekać cebulę, obsmażyć na rozgrzanym smalcu. Do cebuli włożyć mięso i szybko je zrumienić. Następnie posypać je 1 łyżeczką papryki, dodać pozostałe przyprawy, podlać trochę wody i dusić do miękkości. Odparować wodę, żeby został tylko tłuszcz, oprószyć mąką, wymieszać, podgotować, aby sos nabrał ciemnego koloru. Dolać trochę wody i chwilę pogotować. Gulasz można podać z kluseczkami, makaronem, ryżem, ziemniakami lub knedlikiem. Przepis pochodzi z książki „ Kuchnia czeska ”.
Penelopa Rybarkiewicz – Szmajduch
Penelopa Rybarkiewicz-Szmajduch – projektant wnętrz, architekt, właścicielka i szefowa studia architektury wnętrz ARCHIDEKOR, niewielkiej pracowni projektowej mieszczącej się na poddaszu jednej z kamienic świdnickiego starego miasta. Pracownię prowadzi wspólnie z mężem – również architektem. Mama dwóch cudownych córeczek. W kuchni – czarodziejka. O jej wyjątkowym talencie przekonali się znakomici goście bankietów, urządzanych przy okazji Festiwalu Bachowskiego