Strona główna Wydarzenia Świdnica Centrum Charytatywne Caritas gotowe

Centrum Charytatywne Caritas gotowe

2

Jadłodajnia dla ubogich, piekarnia, dwie świetlice dla dzieci, klub seniora, poradnia pedagogiczna i psychologiczna dla dzieci oraz poradnia dla osób niepełnosprawnych znajdą się w wyremontowanym budynku dawnej Komandorii Krzyżowców z Czerwona Gwiazdą przy ulicy Westerplatte w Świdnicy. Prace w znacznej części zostały sfinansowane dzięki dotacji unijnej w wysokości ok. 1,5 miliona złotych i środkom własnym Caritas – ponad 600 tysięcy złotych.


Jak podaje KAI, budynek jest pod wieloma względami zupełnie nowy. Podczas renowacji m.in. zlikwidowano pęknięcia ścian i stropów, zainstalowano nowe ujęcia wody, dobudowano piętro i położono nowy dach, wymieniono wszystkie instalacje wodno-kanalizacyjne. Cały budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wcześniej, m.in. dzięki wsparciu miasta, została odrestaurowana elewacja kościoła pw. św. Krzyża.

Komandoria powstała w 1648 roku. Budynek był wielokrotnie przebudowywany i zmieniał właścicieli. W XIX wieku działał tu prowadzony przez zakonnice sierociniec. Od 1967 prowadzone tu były lekcje religii. Od 2006 jest własnością Caritas Diecezji Świdnickiej, która prowadzi m.in. jadłodajnię dla ubogich.

Poprzedni artykułCiemności egipskie na łączniku
Następny artykułCena wywoławcza w dół