Strona główna Wydarzenia Strzegom CBA o umorzeniu podatków

CBA o umorzeniu podatków

0

Centralne Biuro Antykorupcyjne od października 2012 roku sprawdzało, czy umorzenia zaległości podatkowych w gminie Strzegom za lata 2010 – 2012 były przeprowadzane zgodnie z prawem. Małgorzata Matuszak – Tocha, z biura prasowego CBA informuje, że postępowanie się zakończyło i nie wykazało żadnych nieprawidłowości.

Kontrola CBA w urzędzie była prowadzona po zgłoszeniu o rzekomych nieprawidłowościach, które miały się pojawić przy umarzaniu zaległości podatkowych. Na prośbę CBA 12 listopada 2012 roku Urząd Miejski w Strzegomiu przekazał dokumenty za lata 2010-2012 dotyczące wykazów przedsiębiorców i innych podatników, którym burmistrz Strzegomia umorzył zaległości podatkowe z tytułu podatków i opłat lokalnych, udzielił pomocy publicznej, ulg w zakresie podatków i opłat lokalnych oraz ulg w formie odroczenia, umorzenia lub rozłożenia na raty w kwocie przewyższającej 500 zł.

– Dokumenty w tej sprawie, zostały przekazane do Centralnego Biura Antykorupcyjnego w listopadzie 2012 roku, a następnie przeanalizowane przez agentów Biura. Funkcjonariusze weryfikowali otrzymane wcześniej informacje o pewnych nieprawidłowościach, które się nie potwierdziły – informuje Małgorzata Matuszak – Tocha z CBA.

od stycznia do września 2012r. Burmistrz udzielił pomocy publicznej w formie umorzenia zaległości podatkowej w podatku rolnym 32 rolnikom, którzy udokumentowali szkody w gospodarstwie spowodowane wymarznięciami. Łączna kwota umorzonej zaległości podatkowej z tego tytułu wyniosła 21.461,70 zł wraz z odsetkami za zwłokę w kwocie 4,00 zł.

W tym samym okresie, tj. od stycznia do września 2012r. Burmistrz Strzegomia udzielił pomocy publicznej w formie umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości tym wnioskodawcom, u których wystąpiła przesłanka ważnego interesu.

Po przeprowadzeniu postępowań podatkowych burmistrz umorzył zaległości podatkowe w podatku od nieruchomości 10 podatnikom (w tym 2 podmioty będące osobami prawnymi) na łączną kwotę 73.218,40 zł wraz z odsetkami za zwłokę w kwocie 13.134,00 zł.

Dokładne informacje, zgodnie z przepisami, zostaną podane do publicznej informacji.

Poprzedni artykułTeledysk „Hurtu” w areszcie
Następny artykułNa celowniku chuliganów