Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Zamek na Skale

ZnaneNieznane.pl: Zamek na Skale

1

Trzebieszowice, dlaczego warto tam przyjechać?

Zamek na Skale (8 km od Lądka Zdroju) to z pewnością zbyt prozaiczna nazwa dla pałacu w Trzebieszowicach. Dzięki nowym właścicielom odzyskał dawną świetność i z całą pewnością przyjeżdżając tutaj przekonacie się, że jest to jedno z najbardziej romantycznych i luksusowych miejsc nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce. Okolica, dzięki swym walorom krajobrazowym zachęca do spacerów, wędrówek i wycieczek. Na miejscu można spędzić noc w zamkowych pokojach i zregenerować ciało i ducha w iście królewski sposób, korzystając z bogatej oferty tutejszego SPA. Wiele firm organizuje tu  szkolenia i konferencje.

Jeżeli zdecydujecie się na spędzenie nocy w komnatach nie bądźcie zdziwieni, gdy obudzi was brzdęk bransolet. To Neya – pani zamku, przepiękna, przeklęta i bardzo nieszczęśliwa. Snuje się po komnatach zamkowych w poszukiwaniu szczęścia w miłości.

Trzebieszowicki Zamek na Skale otacza interesujący park pałacowy. Miłośnicy rzadkich okazów drzew znajdą tutaj gatunki, których nie ma nawet w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda cyprys błotny amerykański i jak wysoko w górę wypuszcza swoje korzenie to nie zwlekajcie z przyjazdem. Oczywiście w parku można też podziwiać klony, lipy, sosny, modrzewie, świerki, oraz jedyną w Kotlinie Kłodzkiej sosnę czarną smołową.

Historia i legendy Zamku na Skale

Najstarsza część zamku datowana na XV w. znajduje się na skalistym brzegu Białej Lądeckiej – stąd nazwa obiektu. Przez wieki zamkiem władały arystokratyczne rody. Właściciele upiększali budowlę zgodnie z panującymi ówcześnie stylami. Ciekawostką jest, że zachowały się dokumenty świadczące o tym, że z zamku wypożyczono meble i sprzęty codziennego użytku do pobliskiego Lądka Zdrój, na potrzeby samego króla Fryderyka II Wielkiego. W 1945 r. wraz z nadejściem Armii Radzieckiej, zamek został splądrowany i zniszczony, choć niektórzy twierdzą, że część wyposażenia została wywieziona i ukryta gdzieś w tunelach biegnących do Jaskini Radochowskiej. 

Historia Zamku na Skale jest bardzo burzliwa, a losy jego mieszkańców były niekiedy bardzo tragiczne. Rozpoczynają się wraz z przyjazdem na te tereny Ney. Była to bardzo piękna pani, pochodząca z krajów egzotycznych. Miała poślubić ambitnego władcę, który lubował się w czarnej magii. Kiedy Neya odrzuciła jego starania, ten przeklął ją i wygnał. Neya trafiła do Trzebieszowic przygarnięta przez właściciela zamku. Zakochali się w sobie, jednakże wkrótce po ślubie pan powiesił się w parku. Po kilku latach Neya w ten sam sposób i na tym samym drzewie straciła następnego męża. Kolejnych dwóch kochanków również popełniło samobójstwo. Neya umarła w niespełnionej miłości, której do tej pory poszukuje.

Co można robić w Trzebieszowicach?

 • Poznać zamek i losy jego mieszkańców.
 • Pomieszkać we wspaniałych zamkowych wnętrzach.
 • Przechadzać się po starym, okazałym parku.
 • Zorganizować szkolenie lub bankiet.
 • Kosztować specjałów zamkowej kuchni.
 • Spacerować, zwiedzać, wypoczywać.

Czego nie wolno pominąć w Zamku na Skale?

 • Zjedzenia obiadu w zamkowej restauracji.
 • Skorzystania z zabiegów w bogatym SPA.
 • Spędzenia nocy niczym król na Zamku w Trzebieszowicach.
 • Kawy na zamkowym tarasie.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu Trzebieszowic

Ciekawostki

 • Pierwotnie zamek był siedzibą rycerską.
 • Zamek jest doskonałym miejscem aby odbyć „wycieczkę” przez historię oraz style w sztuce i architekturze. Możecie tu zobaczyć zmiany w stylach zaczynając od renesansu a kończąc na secesji.
 • Na wysokości pierwszego piętra możecie zobaczyć „diamenty”, czyli dekoracyjne opracowanie krawędzi kamieni, z których wybudowano zamek.
 • Niegdyś w salach zamkowych odpoczywali i bawili się królowie, dzisiaj w tych samych pokojach możecie zanocować.
 • W 2006 roku spotkały się tu uczestniczki konkursu Miss World, na pamiątkę w SPA do dziś wiszą gipsowe odlewy ich dłoni.
 • Zaledwie 8 km dzieli Zamek na Skale od jednego z najstarszych polskich uzdrowisk – Lądka Zdroju.