Strona główna Wydarzenia Zlikwidują Straż Miejską?

Zlikwidują Straż Miejską?

14

Za kilka dni Rada Miejska Strzegomia podejmie decyzję, czy zlikwidować Straż Miejską. Formacji, która za rok obchodzić będzie 20-lecie istnienia, nie chce 400 mieszkańców.  Tyle osób podpisało się pod wnioskiem o zlikwidowanie straży. Negatywna opinię wydał komendant wojewódzki policji.

Społeczna inicjatywa uchwałodawcza musi mieć w Strzegomiu poparcie 100 osób, podpisów zebrano więc z naddatkiem. Po pozytywnej weryfikacji burmistrz miasta był zobowiązany do przygotowania projektu uchwały. Głosowanie zostało zaplanowane na 12 grudnia. To jedyny punkt obrad podczas XXXI sesji Rady Miejskiej. Burmistrz o opinię poprosił komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu. Komendant uważa, że zlikwidowanie formacji wpłynie na obniżenie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców.

Straż Miejska w Strzegomiu została powołana z dniem 01 stycznia 1993 roku Zarządzeniem Burmistrza Gminy i Miasta Strzegom z dnia 30 grudnia 1992 roku. Została utworzona w celu wykonywania czynności administracyjno-porządkowych w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Strzegomska straż liczy 8 funkcjonariuszy i komendanta. Niedawno otrzymała nową siedzibę i samochód. Jeśli radni większością głosów poprą projekt uchwały, Straż Miejska przestanie istnieć 31 marca 2013 roku.

Kilka lat temu o likwidacji Straży Miejskiej zadecydował Żarów, kilka dni temu – Świeradów Zdrój. Formacja działa m.in. w Świdnicy i Świebodzicach.

 

Poprzedni artykuł„Niebieskie Zakony”: Kolejny kryminał o Świdnicy
Następny artykułWspomnień czar [FOTO/VIDEO]