Strona główna Temat dnia Uchwała obywatelska wskrzesi aquapark?

Uchwała obywatelska wskrzesi aquapark?

47

Chcą powrotu do planów budowy świdnickiego parku wodnego pod warunkiem, że będzie mniej kosztowny i dostosowany do potrzeb Świdnicy. Radni Prawicy rzeczpospolitej przygotowali projekt uchwały obywatelskiej, która “wskrzesiłaby” Inwestycje Świdnickie, a co za tym idzie – uczyniłaby realnymi plany budowy aquaparku. By projekt trafił pod obrady Rady Miejskiej, potrzebne jest 200 podpisów mieszkańców miasta.

30 listopada Rada Miejska zadecydowała o likwidacji Inwestycji Świdnickich, powołanych półtora roku temu do budowy parku wodnego przy ulicy Śląskiej. Większość radnych, w tym także z rządzącej koalicji, uznała, że dotychczasowe działania miejskiej spółki, z prezesem Ryszardem Wawryniewiczem na czele, nie dają gwarancji podjęcia budowy, ponadto jest ona zbyt kosztowna i może doprowadzić budżet miasta na skraj upadku. Przypomnijmy, spółka miała zaciągnąć kredyt na kwotę 84,5 mln złotych (ze wszystkimi kosztami, który byłby spłacany przez 20 lat). Wspólnie z prywatnym partnerem Inwestycje Świdnickie miały wybudować duży aquapark z wieloma atrakcjami, m.in. wieżą do nurkowania. Zdaniem prezydenta, Wojciecha Murdzka, decyzja o likwidacji odsunęła na bliżej nieokreślony czas plany budowy, bo miasto samo nie może zaciągnąć tak dużego kredytu. Radni podkreślali zgodnie, że chcą budowy aquaparku, ale nie tak dużego i nie za tak dużą kwotę. Powoływali się przy tym na opinie mieszkańców. W pierwszym momencie radni Prawicy Rzeczpospolitej zaproponowali, by przeprowadzić na ten temat referendum.

– Pojawiły się jednak głosy, że referendum znów pociągnie za sobą koszty (ok. 30 tysięcy złotych, przyp. red.) i tak naprawdę niczego nie zmieni. Stąd podpowiedziany przez mieszkańców pomysł na uchwałę obywatelską – tłumaczy szef klubu radnych PR, Krzysztof Lewandowski. – Chcemy, by uchylała ona wcześniejszą uchwałę o likwidacji Inwestycji Świdnickich przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że projekt aquaparku zostanie zmodyfikowany tak, by nie obciążał nadmiernie budżetu miasta i był dostosowany do potrzeb Świdnicy. Uważamy jednak, ze tylko spółka miejska może w obecnej sytuacji podjąć się budowy aquaparku, a że jest on miastu potrzebny, nikt nie ma wątpliwości. Ma być jedynie po prostu mniejszy.

Inicjatorzy chcą wprowadzenia obywatelskiego projektu uchwały pod obrady jeszcze w styczniu 2013 roku. Jej treść i lista na podpisy są dostępne w Biurze Rady Miejskiej. Podpisy będą zbierane do 20 stycznia, później zostaną zweryfikowane przez Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego.

Projekt uchwały znajdziesz TU