Strona główna Temat dnia Uchwała obywatelska wskrzesi aquapark?

Uchwała obywatelska wskrzesi aquapark?

47

Chcą powrotu do planów budowy świdnickiego parku wodnego pod warunkiem, że będzie mniej kosztowny i dostosowany do potrzeb Świdnicy. Radni Prawicy rzeczpospolitej przygotowali projekt uchwały obywatelskiej, która „wskrzesiłaby” Inwestycje Świdnickie, a co za tym idzie – uczyniłaby realnymi plany budowy aquaparku. By projekt trafił pod obrady Rady Miejskiej, potrzebne jest 200 podpisów mieszkańców miasta.

30 listopada Rada Miejska zadecydowała o likwidacji Inwestycji Świdnickich, powołanych półtora roku temu do budowy parku wodnego przy ulicy Śląskiej. Większość radnych, w tym także z rządzącej koalicji, uznała, że dotychczasowe działania miejskiej spółki, z prezesem Ryszardem Wawryniewiczem na czele, nie dają gwarancji podjęcia budowy, ponadto jest ona zbyt kosztowna i może doprowadzić budżet miasta na skraj upadku. Przypomnijmy, spółka miała zaciągnąć kredyt na kwotę 84,5 mln złotych (ze wszystkimi kosztami, który byłby spłacany przez 20 lat). Wspólnie z prywatnym partnerem Inwestycje Świdnickie miały wybudować duży aquapark z wieloma atrakcjami, m.in. wieżą do nurkowania. Zdaniem prezydenta, Wojciecha Murdzka, decyzja o likwidacji odsunęła na bliżej nieokreślony czas plany budowy, bo miasto samo nie może zaciągnąć tak dużego kredytu. Radni podkreślali zgodnie, że chcą budowy aquaparku, ale nie tak dużego i nie za tak dużą kwotę. Powoływali się przy tym na opinie mieszkańców. W pierwszym momencie radni Prawicy Rzeczpospolitej zaproponowali, by przeprowadzić na ten temat referendum.

– Pojawiły się jednak głosy, że referendum znów pociągnie za sobą koszty (ok. 30 tysięcy złotych, przyp. red.) i tak naprawdę niczego nie zmieni. Stąd podpowiedziany przez mieszkańców pomysł na uchwałę obywatelską – tłumaczy szef klubu radnych PR, Krzysztof Lewandowski. – Chcemy, by uchylała ona wcześniejszą uchwałę o likwidacji Inwestycji Świdnickich przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że projekt aquaparku zostanie zmodyfikowany tak, by nie obciążał nadmiernie budżetu miasta i był dostosowany do potrzeb Świdnicy. Uważamy jednak, ze tylko spółka miejska może w obecnej sytuacji podjąć się budowy aquaparku, a że jest on miastu potrzebny, nikt nie ma wątpliwości. Ma być jedynie po prostu mniejszy.

Inicjatorzy chcą wprowadzenia obywatelskiego projektu uchwały pod obrady jeszcze w styczniu 2013 roku. Jej treść i lista na podpisy są dostępne w Biurze Rady Miejskiej. Podpisy będą zbierane do 20 stycznia, później zostaną zweryfikowane przez Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego.

Projekt uchwały znajdziesz TU

Poprzedni artykułSiatkarskie podsumowanie roku
Następny artykułPomniki przyrody „u lekarza”