Strona główna Temat dnia Pomniki przyrody „u lekarza”

Pomniki przyrody „u lekarza”

3

Mieszkańcy Świdnicy zaalarmowali, że wycinane są zabytkowe drzewa w parku przy ulicy Sikorskiego. Uspokajamy – to nie wycinka, ale konieczna lecznicza korekta. Dziewięcioma pomnikami przyrody w Świdnicy zajęła się wrocławska firma – Pracownia Architektury Krajobrazu.

– Dęby przy ulicy Jagiellońskiej i Śląskiej, platan w parku przy ulicy Sikorskiego, perełkowiec przy ulicy Muzealnej to tylko kilka drzew, które poważnie ucierpiały podczas opadów śniegu w październiku – wyjaśnia Eleonora Sikocińska z referatu ochrony środowiska UM w Świdnicy. – Skorzystaliśmy z obecności wrocławskich fachowców, wynajętych do przeprowadzenia zakrojonej na szeroką skalę korekty drzew na cmentarzu przy ulicy Łukasińskiego i w ramach jednej opłaty wykonane zostaną prace także przy pomnikach przyrody.

– Najpierw oceniamy stan drzew – tłumaczy Maciej Motas z wrocławskiej firmy. – Później zapada decyzja, które konary należy usnąć.  Pomnikom, którymi już się zajęliśmy, zdecydowanie potrzebne są wzmocnienia w postaci lin spinających korony.

Fachowcy z Wrocławia do wykonania korekty wykorzystują techniki alpinistyczne. – To potężne drzewa, inaczej nie dostalibyśmy się na górę – mówi Maciej Motas.

W sumie „leczeniu” poddanych zostało kilkadziesiąt drzew. Za prace Urząd Miejski zapłaci 34 tysiące złotych.

asz

zdjęcia Pracowania Architektury Krajobrazu

Poprzedni artykułUchwała obywatelska wskrzesi aquapark?
Następny artykułŚwidnicki uczeń gra w „Pierwszej miłości”