Strona główna Wydarzenia Świdnica Szkoła nie na sprzedaż

Szkoła nie na sprzedaż

4

Świdnicka Rada Miejska nie wyraziła zgody na sprzedaż budynku, gdzie mieszczą się przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum społeczne. Obiekt, położony przy ulicy Mickiewicz 1-3 chciała kupić Fundacja „Naszej Szkole”.

Budynki miały zostać sprzedane z 95% bonifikatą (od ceny, którą dopiero miał ustalić rzeczoznawca). Jednym z warunków było prowadzenie wyłącznie działalności oświatowej przez co najmniej 5 lat oraz zwrotu bonifikaty, gdyby nabywca sprzedał obiekt w ciągu 10 lat. Do sprzedaży radnych szczególnie zachęcała Beata Moskal-Słaniewska z klubu SLD, argumentując, że fundacja działa non profit i szkołę prowadzi od wielu lat z dużym powodzeniem. Radna dodała również, że w działanie szkoły angażują się rodzice, którzy nie tylko płacą czesne, ale także uczestniczą w odnawianiu klas czy zakupie pomocy dydaktycznych. Jej zdaniem pozyskanie budynku na własność pozwoliłoby na sięganie po środki zewnętrzne, potrzebne do przeprowadzenia remontów czy doposażenia placówki.

Większość radnych miała jednak spore wątpliwości, czy miasto powinno pozbywać się z tak dużym upustem swojego majątku. Pojawiły się również obawy, że fundacja może zrezygnować z działalności oświatowej albo utracić możliwość utrzymania budynków. Ostatecznie 11 głosami projekt uchwały został odrzucony. Za głosowało 9 radnych. Budynki przy Mickiewicza nadal będą dzierżawione.

Poprzedni artykułPomnik do przeróbki
Następny artykułDramatycznie ubyło najmłodszych świdniczan