Strona główna Kultura Orszak Trzech Króli w Świdnicy

Orszak Trzech Króli w Świdnicy

8

– Wzorem z Warszawy chcemy uczestniczyć w największym ulicznym teatrze w Europie. Celem spotkania jest przywrócenie rangi Świąt Bożego Narodzenia przez wspólną zabawę i promocję dobrych polskich tradycji – mówią Joanna i Sławomir Kaptur z Fundacji Małżeństwo Rodzina, która organizuje świdnicki Orszak Trzech Króli. Już 6 stycznia spod katedry wyruszy kolorowy orszak, a poprowadzi go biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec. 

O Króla Kacpra (europejskiego) i jego świtę zadba Urząd Gminy Świdnica, o Króla Melchiora (Azjatę) troszczyć się będzie Starostwo Powiatu Świdnickiego. Natomiast Baltazarem zajmą się włodarze Miasta Świdnicy.

Udział w świdnickim Orszaku zapowiedziały wszystkie szkoły i przedszkola. Dzieci przebierają się za pastuszków, aniołków oraz dwórki i rycerzy aby razem z rodzicami włączyć się w zabawę. Młodzież zaproszona jest do udziału w rożnych grupach teatralnych. Do orszaku każdego króla będą dołączają pozostali uczestnicy – Każdy kto o 12.00 pojawi się na placu przed katedrą otrzyma koronę, która przypisze go do danego orszaku – wyjaśnia Joanna Kaptur, prezes Fundacji Małżeństwo Rodzina. – Żeby łatwiej nam było tworzyć świąteczny klimat naszego spotkania, każdy otrzyma także specjalny orszakowy śpiewnik. W sumie przewidziano 5 tysięcy pamiątek – dodaje prezes.

Orszak wyruszy z Placu Jana Pawła II, gdzie zostanie wyprawiony w drogę przez Anioła Bożego. Następnie na skwerze przed kamienicą pod Bykami rozegra się scena Republiki Przyjemności, poprowadzona przez świdnicki MDK. Potem orszak przejdzie Aleją Niepodległości na Plac Tysiąclecia gdzie zostanie odegrana scena wizyty Króli u Heroda. Podejrzliwy władca wyprawi swych gości w dalsza drogę aż dojdą do ul. Łukowej, gdzie rozegra się trzecia scena. – Przed sądem walczyć będą aniołowie z diabłami, będzie wrzask, ogień i zapach siarki – zapowiadają organizatorzy. Orszak swój pochód zakończy zgodnie z opisem biblijnym w betlejemskiej szopie. Tam zarówno Królowie, jak i inne stany oddadzą pokłon Jezusowi.

Orszak Trzech Króli to nowa inicjatywa w Świdnicy, ale i w Polsce. Zapoczątkowana została bowiem pięć lat temu w Warszawie i tam ma najbardziej uroczysty i widowiskowy przebieg. W tym roku do orszakowego wysławiania zwycięstwa dobra nad złem włączyło się już ponad 80 miast w kraju i kilka za granicą.

Poprzedni artykułRusza remont na Równej. Uwaga na utrudnienia
Następny artykułW rocznicę stanu wojennego