Strona główna Wydarzenia W rocznicę stanu wojennego

W rocznicę stanu wojennego

14

120 ofiar śmiertelnych, 10 tysięcy internowanych, prześladowania i strach. 13 grudnia 1981 roku łamiąc Konstytucję Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła w Polsce stan wojenny. Oficjalną przyczyną była pogarszająca się sytuacja gospodarcza, faktycznie chodziło o zdławienie ruchu niepodległościowego, za co wielu Polaków zapłaciło najwyższą cenę. Stan wyjątkowy został zniesiony dopiero w 1983 roku.

31. rocznica wydarzeń grudniowych nie będzie w Świdnicy hucznie obchodzona. Przed rokiem okrągła rocznica stała się okazją do podziękowania świdniczanom, którzy aktywnie działali w tamtym czasie na rzecz wolności. Kilkadziesiąt osób zostało uhonorowanych medalami „Niezłomny”. W tym roku z inicjatywy świdnickiego NSZZ Solidarność zostanie odprawiona jedynie msza św. Nabożeństwo rozpocznie się 13 grudnia o godzinie 18.00 w świdnickiej katedrze.

W Warszawie 13 grudnia kontrowersyjny marsz „Niepodległości i Solidarności” z inicjatywy Jarosława Kaczyńskiego organizuje Prawo i Sprawiedliwość. W pochodzie wezmą udział również działacze partii z okręgu wałbrzyskiego. Do Warszawy pojadą 2 autokary.

fot.Wikipedia

Poprzedni artykułOrszak Trzech Króli w Świdnicy
Następny artykułMogło dojść do tragedii [FOTO/VIDEO]