Strona główna Wydarzenia Świdnica Nobliści w Gimnazjum nr 4

Nobliści w Gimnazjum nr 4 [FOTO]

3

– Dzisiaj świętujemy, ale od jutra do pracy! – w specjalnym liście do uczniów Gimnazjum nr 4 napisał Lech Wałęsa, od dzisiaj jeden z patronów szkoły. Były prezydent RP należy do grona Noblistów Polskich, których imię już oficjalnie nosi gimnazjum. Uczestnicy uroczystości nadania imienia zgodnie podkreślali, że dokonany przez uczniów w demokratycznym głosowaniu wybór jest wyjątkowo trafny. Zdobywcy nagrody Nobla to znakomity wzór do naśladowania. Wśród życzeń przewijały się i te, by Gimnazjum nr 4 doczekało się także własnego laureata tej najbardziej prestiżowej nagrody świata.

Uroczystość nadania imienia szkole zgromadziła w sali teatralnej ŚOK-u obok młodzieży oraz byłych i obecnych nauczycieli, wielu przyjaciół. Nie zabrakło prezydenta Wojciecha Murdzka, przewodniczącej Rady Miejskiej, Joanny Gadzińskiej, wicestarosty Alicji Synowskiej, prezesów zaprzyjaźnionych ze szkołą klubów sportowych, kurii świdnickiej,  komendanta Hufca ZHP, delegacji MDK, przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na sali obecna była również Stanisława Hliwa, była dyrektorka Gimnazjum nr 4, której za wieloletnią pracę i wkład w rozwój placówki dziękował obecny dyrektor, Tomasz Całka.  Na wysokości zadania stanęło zarówno grono pedagogiczne, jak i uczniowie Gimnazjum nr 4. Uroczystość nadania szkole imienia miała ładną oprawę i podkreślała wagę wydarzenia. Warto dodać, że 6 grudnia podczas specjalnej mszy św. został poświęcony sztandar szkoły.Wcześniej, bo 30 listopada, uchwałę o nadaniu szkole imienia przyjęła jednogłośnie Rada Miejska Świdnicy

Jak podkreślał dyrektor Całka, szkoła stale rozwija się, uczestniczy w wielu projektach, również o randze międzynarodowej, by dać młodzieży jak najlepsze podstawy do dalszego kształcenia i poszukiwania własnej drogi. Osiągnięcia i pasje polskich laureatów nagrody Nobla na pewno zostaną wykorzystane w edukacji i wychowaniu.

POLSCY NOBLIŚCI:

Maria Skłodowska-Curie – współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, autorka pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej, współodkrywczyni pierwiastków polon i rad. Nagrodę Nobla otrzymała w 1903 roku w dziedzinie fizyki, a w 1911 roku w dziedzinie chemii.
Henryk Sienkiewicz – prozaik i publicysta, korespondent z podróży po krajach Europy, Ameryce  i Afryce. Jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich, autor wielu powieści historycznych. Światową popularność przyniosła mu powieść „Quo vadis”, za która otrzymał w 1905 roku Literacką Nagrodę Nobla.

Władysław Reymont – pisarz i publicysta, przedstawiciel nurtu realistycznego w prozie młodopolskiej. Za powieść „Chłopi”, w której ukazał epicki obraz życia polskiej wsi, otrzymał w 1924 roku Literacką Nagrodę Nobla.

Czesław Miłosz – poeta, prozaik, eseista, tłumacz, od 1951 roku przebywający na emigracji. Profesor literatur i języków słowiańskich na Uniwersytecie Kalifornijskim w USA. Jego twórczość poetycka oraz eseje i powieści zostały uhonorowane Literacką Nagrodą Nobla w 1980 roku.

Lech Wałęsa – związkowiec i polityk, aktywny działacz wolnych związków zawodowych, współzałożyciel NSZZ „Solidarność”. W latach 1990-1995  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W 1983 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Wisława Szymborska – poetka, mistrzyni liryki osobistej i refleksyjnej skupionej wokół problemów współczesnego człowieka i jego miejsca w świecie. Tomy wierszy przyniosły poetce uznanie i Literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku.

Poprzedni artykułOddaj elektrośmieci
Następny artykułŚwidnicki Imprezownik