Strona główna Kultura Świdnicki Imprezownik

Świdnicki Imprezownik

1

Stało się! Mamy pełnoprawną zimę! Ku strapieniu niektórych z Was rozpoczyna się okres chlapy, mrozu i notorycznego przedzierania się przez chodnikowe zaspy. Zdecydowanie nie jest to czas sprzyjający imprezowaniu i przemieszczaniu się od klubu do klubu. Męczy mnie osobiście brak szatni w miejscach rozrywki wszelakiej i szeroko pojętej, nie podoba mi się, że muszę stać z okryciem wierzchnim w dłoni. Śnieg w górach tak, w mieście zdecydowanie nie. Dość jednak narzekań. Wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę, nie brakuje. Będzie kulturalnie, muzycznie i bez wątpienia nadal mikołajkowo.

***

Nazwa: Kabaret Młodych Panów

Miejsce: Świdnica, Pionierów, I LO – Aula

Data i godzina: 07.12.2012, godz. 17:30

Wstęp wolny

Występ kabaretu jest charytatywny, a całość ze zbiórki zostanie przekazana na leczenie i rehabilitację 6-letniej świdniczanki Mai Tyczyno. Każdy gest się liczy.

***

Nazwa: VOO VOO |koncert

Miejsce: Świdnica, pl. Grunwaldzki 11, Klub BOLKO

Data i godzina: 08.12.2012, godz. 19:00

Cena: 30-40 zł

Koncert promujący najnowszy album Wojtka Waglewskiego i zespołu. Istniejący od wielu lat nadal aktywnie koncertujący, zaskakuje pełnym optymizmu podejściem do muzyki i sposobu życia. 19 października 2012 ukazała się nowa studyjna płyta legendy polskiego rocka – zespołu Voo Voo nazwana najprościej „Nowa płyta”.  „Nowa płyta” ma błysk szczególny. Jest bowiem płytą intuicyjnie mądrą rockowo. I może nawet gdzieś  konceptualną intuicyjnie… Jest płytą, gdzie obok prawdziwej kompetencji artystycznej znać humor, luz i zespołową, niekłamaną radość grania. Płynie  z niej też takie właśnie –  jasne przesłanie.  Ponad ćwierć  wieku  temu  Wojtek Waglewski kończył swoją „Sno-powiązałkę” głośnym okrzykiem-przebudzeniem: „Ja żyję”. I teraz  owo „życie” stało się wiodącym  tematem jego opowieści, ujętej jednak w inny – czytaj bardziej zrównoważony sposób.  Samo słowo „życie” pojawia się teraz w bez mała połowie piosenek,  a  muzyka  towarzysząca  temu  słowu  jest  i  gorąca  emocjonalnie  i  wyrazista melodycznie  (to  w  zasadzie  kolejny  wielki  zwrot Waglewskiego kompozytora  w  stronę melodii!) i nieco ludyczna i bardzo zwarta, a na dodatek podbita prawdziwą rockową energią. Początkiem września mogliśmy na żywo usłyszeć synów Waglewskich na koncercie Fisz Emade, a już jutro najstarszy z rodu zaprezentuje się na scenie świdnickiego Klubu Bolko. Przegapienie = FAIL!

***

Nazwa: LAS MELINAS + VESPA + THE BAUAGANS

Miejsce: Świdnica, ul. Basztowa, Klub Baszta

Data i godzina: 08.12.2012, godz. 20:00

Cena: 15-18 zł

Na początku 2012 roku najpopularniejszy polski zespół ska, szczecińska Vespa, zagrał serię koncertów, którymi żegnał się z wieloletnią wokalistką i saksofonistką grupy – Alicją. Teraz Vespa powraca do koncertowego pożycia z nowymi muzykami w swych szeregach: wokalistką Zosią, trębaczką Martą, puzonistą WalderManem (który już kiedyś współtworzył zespół i brał udział w nagraniach płyty „Potwór”) i perkusistą Mateuszem, znanym jako Młody ze związanej z Vespą bigbitowej grupy Pomorzanie. Jak świeża krew wpłynie na brzmienie zespołu? Przyjdź sprawdzić na pierwszych koncertach Osy w nowym składzie.

VESPA to jeden z pierwszych polskich zespołów uprawiających muzykę ska. Choć od dłuższego już czasu wymykają się gatunkowej kategoryzacji, wplatając w jamajskie rytmy swing, rock’n’rolla, odrobinę soulu, a nawet bluesa. Debiutowali w 1995 roku, dziś na koncie mają cztery płyty, z których najwięcej pochlebnych recenzji zebrała „Starsi grubsi bogatsi”, promowana singlem z piosenką „To tyle dziś kosztuje”. Vespa to mocno ironiczne teksty, stylizacja retro, lśniąca sekcja dęta, unikatowa konferansjerka i muzyka skłaniająca do rytmicznych wymachów bioderkami.

Skład:
Grzegorz Kupicha – gitara, wokalizy, ruch sceniczny
Piotr Markowski – bas, wokalizy, ruch sceniczny
Kolumb – klawisze, zen
WalderMan – puzon, wzrost
Marta – trąbka, młodość
Zosia – wokal, ruch sceniczny
Mateusz – bębny, grzywka

LAS MELINAS to band założony w okolicach roku 2005 przez klawiszowca Grzegorza „Badyla” Maciejaka w Trzebielu. Multiinstrumentalista, który skrzyknął pierwszy skład. Wówczas zespół funkcjonował pod nazwą Melinians i występował na lokalnych scenach. Skład zespołu długo się krystalizował, aż do momentu dołączenia do zespołu puzonistów, Kuby Rzepy Mroczkowskiego i Pawła Pantera Dudziaka. Na przełomie lat 2007/2008 powrócił do pierwotnej nazwy. Po kilku miesiącach zaczął rozwijać się szybciej, również liczebnie. W 2010 roku zespół ustabilizował skład i co raz częściej koncertował.
Inspiracją do powstania kapeli było ska! Legendy takie jak Laurel Aitken, Desmond Dekker i oczywiście The Skatalites. W dzisiejszej twórczości nie brakuje również nawiązań do drugiej, 2tone’owej fali ska i swingu. 2 puzony, trąbka i saksofon, wspomagani od czasu do czasu dodatkowymi gośćmi, perkusja, gitara oraz bas, wszystko wspomagane jest jeszcze instrumentami klawiszowymi i wokalem, daje w efekcie energiczne ska, swing, rock’n’roll! W chwili obecnej zespół występuje na scenie licząc sobie od 8 do 12 członków. Po wielu miesiącach pracy i kilku przeprowadzkach, 26 listopada 2011 roku, zespół zaprezentował swój debiutancki album wydany własnym sumptem. Płyta dostępna jest bezpośrednio na koncertach lub pod adresem [email protected] .

 

Aktualny skład zespołu:
Badyl – klawisze
Panter – puzon
Rzepa – puzon
Junior – trąbka
Bartek – saksofon
Bili – bas
Michał – gitara
Bishop – wokal
Ssigo – przeszkadzajki
Krystian – perkusja
Maks Staniszewski – gitara

THE BAUAGANS to zespół grający melodyjnego punk-rocka, któremu najbliżej do stylistyki 77 aczkolwiek słychać tu także wpływy muzyki SKA i cięższych odmian punk-rocka. Powstał latem w roku 2000 jeszcze pod wcześniejszą nazwą „Nemesis”. Po około dwóch latach nastąpiła dosyć poważna zmiana z tego też powodu zmienili nazwę zespołu – na The Bauagans. Zmian w składzie od początku do dnia dzisiejszego trochę było. Była trąbka, były skrzypce, były niepotrzebne utwory i błądzenie „kompromisowe” w repertuarze. Obecnie są ustabilizowani i zdecydowanie wiedzą czego chcą. Zapraszam w imieniu organizatorów i swoim.

Ze śniegowym Hou Hou Hou wasza cotygodniowa Maja Jasnos

Poprzedni artykułNobliści w Gimnazjum nr 4 [FOTO]
Następny artykułŚwidnicka Kolęda 2012 [PROGRAM]