Strona główna Kultura Zostań ambasadorem Kościoła Pokoju

Zostań ambasadorem Kościoła Pokoju

6

Już w grudniu w Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO rozpoczyna się projekt „Dla siebie, dla innych – międzypokoleniowe działania z historią w tle.” Na realizację tego przedsięwzięcia Parafia Ewangelicka w Świdnicy otrzymała dotację w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2012-2013.

Seniorzy i młodzież licealna – to oni wzajemnie poznając się i inspirując stworzą grupę, która przez pół roku weźmie udział w różnych warsztatach i spotkaniach. W programie znalazły się zajęcia rękodzielnicze, które poprowadzi Beata Norbert. Instruktorka zapewnia, że każdy dowie się jak zrobić bombkę choinkową w stylu decoupage i sam wykona zestaw woreczków z lawendą do szafy. Na zakończenie projektu powstanie wystawa złożona z najciekawszych wyrobów rękodzielniczych uczestników. Równie interesująco zapowiada się kreatywne pisanie z Anetą Augustyn, wrocławską dziennikarką prasową. W czasie zajęć będzie okazja do lepszego poznania Kościoła Pokoju i jego bogatej historii. Otwarta w centrum UNESCO wystawa „Wiara jak serce ze spiżu. Skarby Kościoła Pokoju w Świdnicy” jest doskonałą prezentacją sztuki i kultury świdnickiego zabytku, dlatego będzie podstawą zajęć merytorycznych. W kwietniu i maju 2013 roku uczestnicy będą mogli sprawdzić się w roli przewodnika po ekspozycji. – Chcielibyśmy, aby świdniczanie opowiedzieli historię Kościoła Pokoju swoim bliskim i znajomym. Aby zaprosili na plac Pokoju swoich sąsiadów – mówi Bożena Pytel, organizatorka projektu. Dwa ostatnie miesiące wspólnych działań w międzypokoleniowej grupie wypełnią spotkania z osobami zaproszonymi do zwiedzenia wystawy.

Do dyspozycji uczestników będą także tablety, po to aby zgłębić tajniki internetu, podczas tych warsztatów zapewne pomocna starszym okaże się młodzież. Gościem specjalnym trzech spotkań otwartych będzie dr Walentyna Wnuk, doradca prezydenta Wrocławia do spraw seniorów. Każdy uczestnik zostanie wyposażony w kije do nordic walking, albo maty do jogi ponieważ zaplanowano do wyboru zajęcia sportowe prowadzone przez trenerów.

– Mamy już doświadczenie w organizowaniu międzypokoleniowych warsztatów – mówi Bożena Pytel. – Podczas tegorocznego Artystycznego Lata przy pisaniu „Alfabetu Kościoła Pokoju” przekrój wieku uczestników był od 12 do ponad 60 lat. Mimo, że wcześniej nie znali się, mimo, że w różnym wieku, różnych zawodów i upodobań, uczyli się od siebie nawzajem, czerpiąc z tych odmienności.

Na liście są już pierwsi chętni, osoby które w lecie pisały przewodnik o Kościele Pokoju i to chyba jest najlepszą rekomendacją dla tych którzy jeszcze nie wzięli udziału w wydarzeniach organizowanych przy Kościele Pokoju.

Zapraszamy do udziału w projekcie wszystkich seniorów (60+) oraz licealistów. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: [email protected], tel. 601 096 228.

Poprzedni artykułCo to, gdzie to? Zagadka nr 16 [KONKURS]
Następny artykułMieszkanie nawet za 1%