Strona główna Wydarzenia Świdnica Mieszkanie nawet za 1%

Mieszkanie nawet za 1%

10

Wysokie bonifikaty na wykup mieszkań w Świdnicy wprowadzone w życie. Dzięki temu mieszkańcy mogą skorzystać z ulg i wykupić swoje mieszkanie na własność. Zapłacą za to od 1 do 20 procent wartości. Dotyczy to wszystkich budynków. Zasady sprzedaży lokali mieszkalnych ustalają trzy grupy wiekowe budynków, w których udzielane są nabywcom ulgi cenowe – budynki wybudowane do roku 1970, w przedziale wiekowym 1971-1985 oraz 1986-1995 – informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy.

Mieszkańcy, którzy wykupują na własność wynajmowane do tej pory lokale, mają większy wpływ nie tylko na swoje mieszkania, ale także współdecydują o losach budynku – remontach, ulepszeniach. Praktyka pokazuje, że wraz ze zmianą własności rośnie świadomości i odpowiedzialności lokatorów. Zwyczajnie bardziej troszczymy się o swoje – mówi Arkadiusz Sobczak, dyrektor Departamentu Mienia Komunalnego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Większe bonifikaty zostały uchwalone przez Radę Miejską w Świdnicy pod koniec września, a uchwała obowiązuje od końca października. Dodatkową zachętą dla najemców płacących regularnie czynsz, którzy wykupują mieszkania pojedyncze, ale nie w budynkach w całości sprywatyzowanych jest zwiększenie bonifikaty o dodatkowe 2%, co jest zachętą i nagrodą dla sumiennie płacących czynsze.

Osoby, które mają zadłużenie mogą również liczyć na wykup z bonifikatą. W ich przypadku możliwe jest umarzanie zaległości przy wykupie ze względu na ważny interes dłużnika i ważny interes publiczny. Nie dzieje się to automatycznie, bo każda ze spraw analizowana jest indywidualnie. Preferencyjne warunki dotyczą wniosków złożonych na wykup mieszkania komunalnego do końca grudnia 2014 r.

W zasobie miasta jest 2600 mieszkań. Nie wszystkie będzie można kupić. Zgodnie z założeniami programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym, gmina chce sprzedać obecnym najemcom ok. 700 mieszkań (do 2016 roku). Chętni, poza ceną mieszkania, w koszt operacji muszą wliczyć konieczne opłaty:  300 zł wnoszonych na poczet przygotowania przez Urząd Miejski dokumentacji i wyceny lokalu oraz z opłatami notarialnymi ( w zależności od ceny mieszkania) oraz opłatą za wpis do księgi wieczystej – 60 zł za wniosek i 200 za wpis.

opr. red.

Poprzedni artykułZostań ambasadorem Kościoła Pokoju
Następny artykułPomogli potrzebującym i wygrali ze Szprotawą