Strona główna Temat dnia Wieża na dzień przed otwarciem

Wieża na dzień przed otwarciem

6

Już w sobotę, 17 listopada pierwsi zwiedzający zajrzą do wnętrza odbudowanej wieży ratuszowej. Tych, którzy dłużej muszą poczekać na swoją kolej, już teraz zapraszamy na wirtualny spacer po niemal wszystkich zakamarkach długo oczekiwanej budowli. Jak się okazuje, zainteresowanie jest ogromne – od poniedziałku do dziś wydano grubo ponad 7 tysięcy bezpłatnych wejściówek. Największym powodzeniem cieszą się weekendy, więc wiele osób postanowiło poczekać nawet do marca 2013! Jak zapewnia Rafał Ząbczyk, dyrektor LOT-u, organizacji obsługującej wieżę, przez co najmniej kilka miesięcy zwiedzanie będzie darmowe. Wieża będzie czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 20.00. Do 10.30 to czas zarezerwowany dla grup zorganizowanych. Latem czas zwiedzania zostanie wydłużony do 22.00. Kolejni chętni bezpłatne wejściówki mogą otrzymać w Informacji Turystycznej w Rynku. Wieża ma już także swoją stronę: www.wieza.swidnica.pl

Powrót po 45 latach reprezentacyjnej budowli do Rynku był już celebrowany na początku czerwca tego roku. Z otwarciem zwlekano przede wszystkim z powodu licznych usterek, które trzeba było usunąć, i pozwoleń, które trzeba było uzyskać. – Lista usterek jest dość długa, ale żadne z nich dla zwiedzających ani nie są widoczne, ani nie zagrażają ich bezpieczeństwu – zapewnia zastępca prezydenta, Ireneusz Pałac. – Dotyczyły przede wszystkim jakości wykończenia. Część z tych usterek zostało uznanych za wady trwałe, co spowodowało obniżenie wynagrodzenia dla wykonawcy o 200 tysięcy złotych. Mimo to każdy element wieży jest objęty gwarancją i w razie konieczności to wykonawca będzie na swój koszt dokonywał napraw.

To, co zobaczą zwiedzający, nie jest jeszcze efektem finalnym. – W przyszłości chcemy poszczególne kondygnacje dedykować historii i legendom świdnickim. Będą specjalnie aranżowane – tłumaczy zastępca prezydenta Waldemar Skórski. Dziś można już oglądać dwie wystawy fotograficzne. Przez najbliższe 5 lat na wieży nie będzie można prowadzić działalności gospodarczej. – Ale od razu pomyśleliśmy o tym, by przygotować całe niezbędne zaplecze pod kawiarenkę, która będzie mogła powstać po tej karencji – dodaje wiceprezydent.

Spacer po wieży

Do wieży można się dostać przez pawilon w strefie wejściowej, który ma częściowo przeszklony front. Posadzka przed pawilonem wejściowym jest wykonana z kamienia, a jej elementy nawiązują do obrysu dawnych kramów kupieckich.

Na parterze pawilonu znajduje się główna strefa wejściowa z holem recepcyjnym. Na I piętrze przewidziano hol ekspozycyjny oraz dodatkowe wejście do teatru i Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Poziom II to otwarty hol ekspozycyjny oraz strefa wejściowa do wieży ratuszowej. To stąd ruszają windy, które wiozą turystów na przeszklony taras widokowy na poziomie VIII. A ten powstał na poziomie zegara, którego cztery tarcze wykonane zostały z przydymionego szkła. Dzięki takiemu projektowi taras widokowy jest dostępny przez cały rok niezależnie od pogody. Do tego miejsca dojeżdżają windy, więc obiekt jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

Kondygnacje I-VI – to powierzchnie wystawiennicze.

Poziom ostatni – IX – to otwarty taras widokowy. Można się do niego dostać po schodach. Również po schodach można schodzić z wieży, a w drodze powrotnej na każdej z poszczególnych kondygnacji oglądać ekspozycje.

Zgodnie z historycznym pierwowzorem na szczycie wieży znajduje się kula, wypełniona pamiątkami zgromadzonymi przez mieszkańców Świdnicy.

 

Wieża ratuszowa w liczbach:

• 2010-2012 r. – odbudowa wieży ratuszowej

• 1967 r. – katastrofa budowlana wieży ratuszowej

• 674 m2 – to powierzchnia użytkowa wieży

• 175 m2 – to powierzchnia zabudowy

• 38 m – to najwyższy element wieży dostępny dla zwiedzających

• 57,66 m – wysokość wieży do szczytu iglicy;

• ok. 10 m – długości pali, na których posadowiona jest wieża;

Wartość inwestycji odbudowy Wieży Ratuszowej ponad 9 mln zł.

Dofinansowanie ze środków unijnych ok 5,6 mln zł

Beneficjent: Gmina Miasto Świdnica

Dodatkowo:

  • wyposażenie wieży ratuszowej – wartość 755 tys. zł, dofinansowanie unijne 528 tys. zł,
  • remont elewacji od wnętrza bloku śródrynkowego – wartość prac ok. 800 tys. zł, w tym dofinansowanie ze środków unijnych 74,8 tys. zł.

 Agnieszka Szymkiewicz w oparciu o inf. UM Świdnica/ zdjęcia i video Tomasz Pietrzyk

 

Poprzedni artykułŚwidnicki Styl odc.6.
Następny artykułPolecamy: Kroniki wariata z kraju i ze świata