Strona główna Bez kategorii Świdnica cieszy się z Niepodległości

Świdnica cieszy się z Niepodległości [FOTO]

6

Bieg Niepodległości, msza święta, manifestacja pod Pomnikiem Zwycięstwa, pokaz laserów, i wreszcie koncert wrocławskiego artysty, L.U.C. – tak Świdnica świętowała 94. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Biegiem do Niepodległości

Punktualnie o godzinie 13:30 wystartował V Bieg Niepodległości. Udział w nim wzięła rekordowa liczba uczestników – na starcie stanęło 630 biegaczy. Najmłodszy zawodnik miał 20 miesięcy, a najstarszy 74 lata. Wynik nie był najważniejszy, liczył się sam udział i dobra zabawa. Organizatorzy dla wszystkich startujących przygotowali pamiątkowe koszulki i medale.

Bóg, Honor i Ojczyzna

W katedrze, o godzinie 17:00 została odprawiona msza święta, w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Po mszy z placu przed katedrą wyruszył prowadzony przez świdnickich harcerzy  marsz z pochodniami, w którym uczestniczyli obok mieszkańców przedstawiciele parlamentu, władz miasta i powiatu. Nie zabrakło pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, szkół i służb mundurowych. Program artystyczny przygotował zespół Jubilat.

Uroczystość przed pomnikiem poprowadził harcmistrz Piotr Pamuła, a o wolności, Bogu, Honorze i Ojczyźnie mówił prezydent Wojciech Murdzek.

Na naszych sztandarach goszczą słowa Bóg, Honor i Ojczyzna. Warto zadać  sobie pytanie, dlaczego właśnie te słowa, dlaczego w takiej kolejności? Bóg jest źródłem wszelkiego dobra, pokoju, sprawiedliwości, a kto jest zakorzeniony w Bogu ten może być człowiekiem honoru, ten może być odpowiedzialny za losy kraju, ten wie co w życiu jest ważne. Słowo Ojczyzna, łączy myśli poprzednie. Ojczyzna to miejsce, gdzie osoba może wzrastać, gdzie może rozwijać swoje talenty. Ojczyzna to miejsce kultury, tradycji, historii, odpowiedzialności. Te trzy słowa łatwo zapamiętać i warto do nich wracać – mówił Wojciech Murdzek.

Muzyczna lekcja historii

Kiedy na placu Grunwaldzkim kończyły się uroczystości, w Rynku trwały przygotowania do spektaklu laserowo-multimedialnego „Światło Niepodległości” Ten punkt programu przyciągnął blisko tysięczną widownię.

Ostatnim akcentem świdnickich obchodów Święta Niepodległości był koncert, „Zrozumieć Polskę 39/89, wrocławskiego artysty Łukasza Rostkowskiego – L.U.C. Muzyk za pomocą dźwięków i obrazu zabrał wszystkich przybyłych do teatru miejskiego na niezwykłą lekcję historii Polski.

L.U.C w „Zrozumieć Polskę 39/89” oddał w pełni głos postaciom z historii, rozpoczynając od słynnych słów Józefa Becka, przez Stefana Starzyńskiego, Władysława Gomułkę, aż po Jana Pawła II, Tadeusza Mazowieckiego czy Lecha Wałęsę. Muzyka stanowi tu tło, buduje niezwykły klimat potęgujący przekaz głosów z przeszłości. To niezwykła lekcja historii – bez mentorstwa, czy subiektywnego komentarza, a oddana do wysłuchania, zmusza do przemyśleń.

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułKlaudia Markocka wywalczyła srebro Mistrzostw Europy!
Następny artykułTragedia na drodze [NOWE ZDJĘCIA]