Strona główna Sport Inne Siedem medali „Tigerów” w Mistrzostwach Europy

Siedem medali „Tigerów” w Mistrzostwach Europy

0

850 zawodników z 19 państw reprezentujących 3 kontynenty wzięło udział w Mistrzostwach Europy Taekwon-do International rozgrywanych w Wieliczce. Na zaproszenie na europejski czempionat odpowiedziały takie potęgi światowego taekwon-do jak Kanada, Stany Zjednoczona oraz Argentyna. Wśród najlepszych zawodników ze Starego Kontynentu świetnie zaprezentowali się najbardziej utytułowani zawodnicy SKT „Tiger” z Dzierżoniowa, Świdnicy oraz sekcji wielkopolskich. Dorobek „Tigerów” to 2 złote medale, 3 srebra oraz 2 brązy.

Uczestnicy wystartowali w konkurencjach układów formalnych, walk przerywanych (semi-contact) i ciągłych (light-contact), w turnieju drużynowym oraz w testach siły. Gościem honorowym zawodów był Grandmaster Choi Chang Keun (9. dan), jeden z pionierów koreańskiej sztuki walki, który przyleciał do Wieliczki na specjalne zaproszenie Tae Kwon-Do International. C. K. Choi jest jednym z pionierów taekwondo i od lat propaguje je na całym świecie chętnie dzieląc się swoim ogromnym doświadczeniem. Zdobył złote medale na pierwszych światowych mistrzostwach taekwon-do rozegranych w 1962 roku w Korei.

 

Pierwszego dnia rywalizowały młodsze grupy wiekowe. W tym dniu walczyli zawodnicy z sekcji wielkopolskich. Świetnie zaprezentowali się: Emil Janowski oraz Jagoda Katarzyńska zdobywając kolejno złoty oraz brązowy medal Mistrzostw Europy w kategorii walk semi-contact kadetów.

 

Kolejny dzień to rywalizacja juniorów  oraz seniorów . Poziom turnieju w tych kategoriach wiekowych stał na bardzo wysokim poziomie, szczególnie kategorie czarnych pasów były bardzo mocno obsadzone, stąd sukces w którejkolwiek z kategorii był poparty ekstremalnie ciężkim wysiłkiem. Na wstępie apetyty rozbudził instruktor świdnickiej sekcji Artur Ostrowski (5. dan), zdobywając tytuł vice-mistrza Europy w konkurencji układów formalnych czarnych pasów, pokonując 70 rywali w drodze po medal! Artur przegrał tylko nieznacznie w dogrywce finałowej wskazaniem sędziów 3 do 2 dla jego przeciwnika z reprezentacji USA.

           

Kolejno wystartowali juniorzy oraz seniorzy w konkurencjach walk kolorowych pasów. Świetnie zaprezentowali się debiutanci na europejskich arenach: Patryk Orzechowski (junior) oraz Krystian Chramęga (senior) zdobywając w swoich konkurencjach II miejsca. Niestety faworyt do medalu Mistrzostw Europy oraz najbardziej utytułowany zawodnik klubu SKT „Tiger” – Kacper Józefiak odpadł w ćwierćfinale rywalizacji, co może świadczyć o poziomie zawodów.

 

Później do głosu doszli seniorzy w walkach ciągłych, konkurencji mistrzowskich. W rywalizacji seniorów barw klubowych bronili: Damian Jagodnicki, Krystian Piątek, Krzysztof Bednarz, Tomasz Bohuszewicz oraz Przemysław Bohuszewicz. Każdy z zawodników przeszedł przez walki eliminacyjne zwycięsko, jednak jako jedyny do strefy medalowej przeszedł Przemysław Bohuszewicz, walczący w kategorii OPEN. Na drodze Przemka po europejskie mistrzostwo stanął jednak mierzący ponad 2 metry wzrostu zawodnik z Kanady. Po ciężkich bojach trzecie miejsce było najlepszym miejscem „Tigerów” w walkach czarnych pasów.

 

Koniec zawodów to popis siły prezesa klubu Sebastiana Maniaka (5. dan). W konkurencji testów siły – kopnięciem yop chagi (kopnięcie boczne) łamiąc w 4 rundzie jednorazowo 7 desek zapewnił sobie tytuł mistrza Europy pokonując po drodze 35 rywali.

 

Szczegółowe wyniki zawodników SKT „Tiger” na Mistrzostwach Europy w Wieliczce:    


Sekcje dolnośląskie SKT TIGER:


Sebastian Maniak (V DAN)

I miejsce – testy siły, kat. seniorzy – czarne pasy

 

Artur Ostrowski (V DAN)

II miejsce – układy formalne ITF, kat. seniorzy-czarne pasy

 

Przemysław Bohuszewicz (I DAN)

III miejsce – walka ciągła, seniorzy +82kg – czarne pasy

 

Tomasz Bohuszewicz (I DAN)

V-VIII miejsce – walka ciągła, seniorzy -82kg – czarne pasy

 

Damian Jagodnicki (I DAN)

V-VIII miejsce – walka ciągła, seniorzy -70kg – czarne pasy

 

Kacper Józefiak (I DAN)

V-VIII miejsce – walka semi, juniorzy – 57kg -wszystkie pasy

 

Krystian Piątek (I DAN)

IX-XVI miejsce – walka ciągła, seniorzy -76kg – czarne pasy

 

Patryk Orzechowski (4 cup)

II miejsce – walka semi, juniorzy – 70kg -wszystkie pasy

 

Krystian Chramęga (2 cup)

II miejsce – walka semi, seniorzy – 82kg -kolorowe pasy

 

 

Sekcje wielkopolskie SKT TIGER:

 

Emil Janowski (3 cup)

I miejsce – walka semi, kadeci -58kg -wszystkie pasy

 

Jagoda Katarzyńska (3 cup)

III miejsce – walka semi, kadetki -55kg -wszystkie pasy

 

Oskar Ratajczyk  (6 cup)

V-VIII miejsce – walka semi, młodzik +150cm-wszystkie pasy

 

Szymon Szymański (6 cup)

IX-XVI miejsce – walka semi, kadeci -58kg -wszystkie pasy

 

Klaudia Wujek (6 cup)

IX-XVI miejsce – walka semi, młodziczka -140cm-wszystkie pasy

 

Łukasz Busz (2 cup)

XVII-XXII miejsce – walka semi, seniorzy -70kg -kolorowe pasy

 

 

 

 

Poprzedni artykułAkcja Znicz: Prawie trzydzieści kolizji
Następny artykułChcą ożywić śródmieście