Strona główna Temat dnia Chcą ożywić śródmieście

Chcą ożywić śródmieście

38

Niższy czynsz i zwolnienia z opłaty przez trzy miesiące – tak władze Świdnicy chcą zaktywizować śródmieście. Do wynajęcia są lokale w Rynku i na ulicy Trybunalskiej.

– Programem „Aktywizacji śródmieścia” nazwaliśmy dodatkowe działania miasta, które mają zachęcić przedsiębiorców do prowadzenia swojej aktywności w tym miejscu. Dodatkowe preferencje chcemy udzielić przedsiębiorcom zainteresowanym dwoma lokalami w Rynku i jego sąsiedztwie, bo traktujemy to jako pilotażowe działanie – wyjaśnia Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Chodzi o dawną księgarnię  – Rynek 39-40, której powierzchnia wynosi ponad 124 m2. Miasto w marcu 2012 r. na ten lokal ogłosiło przetarg. Warunkiem była przebudowa, nawiązująca do sukiennic. Do przetargu stanął tylko jeden przedsiębiorca, ale propozycja złożona przez oferenta nie odpowiadała wymaganiom i przetarg unieważniono.  Drugi lokal znajduje się przy ulicy Trybunalskiej – powierzchnia 47,40 m2 – dawniej „Bar pod Arkadami”.

Dodatkową zachętą, dla zainteresowanych prowadzeniem własnego biznesu w śródmieściu, ma być niska stawka wywoławcza czynszu, a przedsiębiorca przez pierwsze trzy miesiące zwolniony będzie z tej opłaty, co będzie traktowane jako czas na przygotowanie lokalu.

***

Miasto jest właścicielem 30 lokali użytkowych w śródmieściu, które są wynajmowane. Największe zadłużenie przedsiębiorcy wobec Miasta z tytułu najmu wynosi 26,1 tys. zł. Wystawionych na sprzedaż w strefie śródmiejskiej jest 5 lokali użytkowych oraz budynek z lokalami użytkowymi tj. przy ul. Długiej 6-Trybunalskiej 1, do najmu 2 lokale użytkowe z programu „Aktywizacji Śródmieścia”.

Poprzedni artykułSiedem medali „Tigerów” w Mistrzostwach Europy
Następny artykułKolejna wygrana rezerw