Strona główna Temat dnia Na ratunek organom w katedrze

Na ratunek organom w katedrze

15

W Świdnicy rusza nietypowa akcja – zbiórka funduszy na ratowanie organów w katedrze. Do pomocy zachęcają  organiści Zuzanna i Maciej Bator we współpracy z proboszczem katedry świdnickiej, ks. Piotrem Śliwką. Przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Świdnicy i Świdnickiego Ośrodka Kultury młodzi świdniccy organiści rozpoczną serię charytatywnych koncertów, które będą towarzyszyć giełdzie staroci. Datki zebrane podczas koncertów w Katedrze zostaną przekazane na remont organów. Pierwszy koncert już 4 listopada, w niedzielę, o godz. 13.30.

Zdjęcie ks. Roman Tomaszczuk

 – Organy w katedrze świdnickiej to wielki instrument, bez przeróbek, taki jak 105 lat temu. Po remontach sklepienia katedralnego organy są zasypane gruzem, mocno rozstrojone. Jest też dużo dziur, nie łatanych od 40 lat, przez które ucieka powietrze. Dlatego instrument brzmi połową swojej mocy – mówi Maciej Bator. – Chcemy je naprawić i mamy nadzieję, że wesprą Państwo swoim datkiem te reperacje. Potrzebna kwota to 60.000 zł. Dzięki takiej sumie organy mogą odzyskać pełnię swojego brzmienia. Zapraszamy Państwa na krótki koncert, by doświadczyć piękna wnętrza katedralnego i tego, co od ponad wieku je wypełnia: brzmienia symfonicznych organów. Ratujmy organy!

Organy katedralne są używane podczas blisko 2.000 godzin liturgii mszy świętych rocznie, m. in. ślubów, pogrzebów, bierzmowania, jubileuszy, święceń kapłańskich, inauguracji roku akademickiego, okolicznościowych koncertów dla turystów i specjalnych gości, festiwali muzyki organowej – kilka koncertów rocznie, koncertów uczniów szkoły muzycznej oraz wielu godzin przygotowań do tych wydarzeń.

Dwuczęściowe organy z ok. 1705 r. z pięknymi rzeźbami Georga Leonharda Webera z pocz. XVIII w. na prospekcie organowym znajdują się na chórze organowym nad głównym wejściem. Wśród nich rozpoznajemy św. Cecylię i króla Dawida w otoczeniu aniołów.

 

 

Poprzedni artykułWeekend z Magazynem Swidnica24.pl
Następny artykułCo to, gdzie to? Zagadka nr 15 [KONKURS]