Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 15

Co to, gdzie to? Zagadka nr 15 [KONKURS]

0

Rozpoznanie obiektu, którego fragment pojawił się na zdjęciu w ubiegłym tygodniu, nie sprawiło Państwu trudności. Przypominamy jednak, że w naszej zabawie nie chodzi jedynie o odpowiedź na pytanie co to, gdzie to, ale także opisanie historii, jaka się wiąże z tym miejscem. Najlepiej tym razem poradziła sobie pani Kamila Maśloch-Figurna i do niej wędruje nagroda – voucher na dowolnie wybrany film do świdnickiego kina Cinema 3D. Gratulujemy! Zanim jednak odpowiedź pani Kamili, przedstawiamy kolejną zagadkę.

Zagadka nr 15:

Dlaczego lub dla kogo wyryte zostały te litery na granitowym postumencie? W którym miejscu w Świdnicy się znajduje i jakie wydarzenie upamiętnia?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 10 listopada, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 15”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Zwycięzca zostanie ogłoszony 10 listopada na portalu Swidnica24.pl. Także 10 listopada kolejna zagadka!

Odpowiedź pani Kamili Maśloch-Figurnej na zagadkę nr 14:

Umieszczony na zdjęciu „szlachetny ptak” umieszczony został na pierwszym, żelbetonowym moście w Świdnicy nad potokiem Witoszówka.

Oto dokładna historia przedstawionego fragmentu: W roku 1911 na potoku Witoszówka wybudowano pierwszy w Świdnicy most żelbetowy. Został  wykonany przez wrocławską firmę Dittmar Wolfsohn &Co. Rozpiętość mostu to 26 metrów. Na jednym z przyczółków mostu znajdują się herby Rzeszy i Świdnicy. W tym samym roku na terenie obecnego parku zorganizowano wielką, ogólnoniemiecką wystawę przemysłowo – handlową. Została otwarta przez pruskiego następcę tronu księcia Fryderyka Wilhelma z okazji jubileuszu 75-lecia powstania w Świdnicy stowarzyszenia rzemieślniczego. Tereny wystawowe zajęły 9,53 h. Specjalnie na tę okazję wybudowano ponad 20 obiektów,   udział wzięło  200 wystawców. Wśród najciekawszych ekspozycji znalazły się wioska somalijska z czarnoskórymi mieszkańcami i gospodarstwo alpejskie, odtworzone z ogromną dbałością o szczegóły. Niestety, po zakończeniu wystawy większość pawilonów i obiektów towarzyszących została rozebrana. W roku 1916 wybudowano halę sportową, znajdującą się obecnie przy ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej. Projektantem był Heinrich Borst. Przy hali znajdowały się tereny sportowe. Przed wojną zachwycał jeszcze stworzony przez mieszkańców piękny ogród różany.

Poprzedni artykułNa ratunek organom w katedrze
Następny artykułMaraton ze „Zmierzchem”