Strona główna Temat dnia MPK dalej w grze o autobusy

MPK dalej w grze o autobusy

8

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wciąż ma szansę na unijną dotację, która pozwoliłaby kupić 8 nowych autobusów. Świdnicki przewoźnik przeszedł do II etapu naboru na dofinansowanie miejskiego transportu. Po wstępnej preselekcji było 19 projektów, w grze zostało tylko osiem.

Jak tłumaczy Jolanta Cianciara, zastępca dyrektora departamentu RPO w Urzędzie Marszałkowskim, taki dość skomplikowany sposób wyłaniania beneficjentów wymusza suma, jaka jest do podziału. W tym programie do dyspozycji jest 70 mln złotych, tymczasem początkowo wartość dofinansowania, o które ubiegały się różne firmy z całego Dolnego Śląska, sięgała 320 mln. W tej chwili jest to ok. 110 mln. Jasne więc, że nie dla wszystkich wystarczy.

Jakie szanse ma świdnickie MPK? – Zarząd przyznał każdemu przedsięwzięciu punkty za pilność realizacji danej inwestycji oraz za to, jak wpłynie ona na równomierny rozwój regionu (zgodnie ze Strategią Rozwoju Województwa Dolnośląskiego). Maksymalnie można było uzyskać 15 punktów za każde z tych kryteriów – wyjaśnia Jolanta Cianciara. – Ponieważ pula pieniędzy przeznaczona do podziału w tym naborze jest ograniczona , Zarząd wybrał 9 propozycji projektów z największą liczbą punktów. Aby znaleźć się na liście wybranych inwestycji, należało uzyskać co najmniej 17 pkt. Przedsięwzięcie zgłoszone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne”ŚWIDNICA” Sp. z o.o. ,, Poprawa jakości i bezpieczeństwa komunikacji publicznej poprzez zakup przyjaznych dla środowiska autobusów do obsługi linii komunikacyjnych na terenie Miasta Świdnica i Gmin Świdnica i Marcinowice” uzyskało 18 punktów (9 punktów za kryterium ,,Pilność” i tyle samo za kryterium ,,Równomierny rozwój”).

W  naborze najwięcej punktów w preselekcji dostały propozycje projektów: ,,Modernizacja regionalnej linii kolejowej nr 311 Jelenia Góra-Szklarska Poręba, modernizacja peronów na stacjach kolejowych Jelenia Góra Zachodnia i Piechowice w ramach projektu Jeleniogórska Kolej Aglomeracyjna – etap” – zgłoszony przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz propozycja projektu ,,Zakup sześciu nowych, trójczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych na potrzeby realizacji przez Spółkę Koleje Dolnośląskie S.A. zadań przewozowych na potrzeby komunikacji miejskiej i podmiejskiej” zgłoszony przez Koleje Dolnośląskie S.A.

Świdnickie MPK chce kupić 8 autobusów, w tym sześć o pojemności ponad 100 osób. W tej chwili musi złożyć dodatkowy, rozszerzony wniosek. Kiedy zapadną decyzje, jeszcze nie wiadomo.

asz