Strona główna Temat dnia Kino Gdynia trzeci raz pod młotek

Kino Gdynia trzeci raz pod młotek

11

Mimo deklaracji władz Świdnicy o chęci przejęcia obiektu i mimo braku chętnych, Odra Film po raz trzeci ogłasza przetarg na kino Gdynia. Cena wywoławcza nie została obniżona.

Zdjęcie archiwum

Odra Film chce sprzedać kino za co najmniej 351 tysięcy złotych, czyli tyle samo, co w czerwcu tego roku. W pierwszym przetargu cena wywoławcza sięgała pół miliona złotych. W poprzednich podejściach nie znalazł się ani jeden chętny. – Mamy sporo zapytań od zainteresowanych – mówi tymczasem odpowiedzialny za przetarg Czesław Głuszek.

– Działanie właściciela –  instytucji Odra Film jest dla nas niezrozumiałe, tym bardziej, że kolejnego przetargu nie udało się rozstrzygnąć – zaskoczenia nie ukrywa Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy. –  Miasto jest nadal zainteresowane przejęciem obiektu kina Gdynia. Niedawno otrzymaliśmy ponowne zapewnienia ze strony właściciela, czyli władz województwa o woli przekazania obiektu.

Oferty do przetargu chętni mogą składać do 3 grudnia, a warunkiem uczestnictwa jest wpłacenie 35 100 zł wadium. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 4 grudnia 2012.

Widzowie ostatni seans w kinie Gdynia obejrzeli 31 maja tego roku. Historia obiektu sięga lat 20-tych XX wieku. 20 czerwca 1921 roku w wybudowanym w miejsce spalonego browaru kinie wyświetlono pierwszy, niemy film. Obiekt w 1924 obiekt przejął Artur Brandt i wówczas kino zyskało nazwę Schauburg Niederstadt. Po II wojnie światowej kino pod nazwą Gdynia otwarto 7 lipca 1945 roku.

Poprzedni artykułDolnośląskie forum o rozwoju
Następny artykułNie dla granitowej torebki