Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Kroacka Studzienka

ZnaneNieznane.pl: Kroacka Studzienka

0

Co to jest Kroacka Studzienka? Jest to po prostu źródło w północnej części Gór Sowich, znajdujące się obok drogi leśnej łączącej Lutomię z Glinnem. Źródło to zwieńczone jest nieregularnym pomnikiem z marmurowym medalionem, spod którego tryskająca woda spływa po kamiennych progach do małego stawu znajdującego się poniżej. Obecnie widnieje tam polski napis „Kroacka Studzienka”. Jednak pierwotnie w medalionie umieszczone były nazwiska niemieckich urzędników leśnych.

Sama Studzienka nie jest ani ładna ani okazała, ale miejsce w którym się znajduje jest idealne na odpoczynek lub rodzinny piknik. Obok źródełka znajduje się altana z ławeczkami.

Trasa od strony Lutomi biegnie kamienistą, dość stromo pnącą się w górę drogą przez las. Studzienka przez wiele lat była miejscem zapomnianym. Dopiero po wytyczeniu w jej pobliżu czerwonego szlaku, wiodącego z Bystrzycy Górnej do Kuźnicy, stała się miejscem odwiedzanym przez turystów. Mimo to jest to trasa mało uczęszczana.

Sowiogórska legenda

Według legendy nazwa źródełka – Kroacka Studzienka, ma związek z bitwą pod Burkatowem i Lutomią w 1762 r. Podobno podczas odwrotu oddziału wojsk austriackich, w kierunku Glinna, żołnierze chorwaccy służący w armii austriackiej poili konie w Kroackiej Studzience. Stąd też pochodzi jej nazwa. Kroacka znaczy po prostu chorwacka.

Studzienka była atrakcją turystyczną w XIX w. za sprawą przebiegającego w jej pobliżu szlaku turystycznego wiodącego z Mościska na Wielką Sowę. W latach 70-tych XX w. miejsce ponownie zyskało na popularności dzięki nowo wytyczonemu czerwonemu szlakowi.

Co można tam robić?

  • W bezpośrednim sąsiedztwie studzienki odnaleźć obszerną, drewnianą altanę na kamiennym podmurowaniu. Miejsce idealne na piknik i odpoczynek.
  • Wybrać się z koszykiem do lasu. Są to tereny godne polecenia miłośnikom grzybobrania.
  • Podziwiać panoramę okolic.
  • Dla nieco bardziej wprawionych rowerzystów jest to doskonała, średnio wymagająca technicznie i kondycyjnie trasa do pokonania na rowerze górskim.

Czego nie wolno pominąć?

  • Krzyż pokutny, obok kapliczki w pobliżu kościoła w Lutomi Dolnej.
  • Gotycki kościół p.w. Przemienienia Pańskiego w Lutomi Dolnej.
  • Samotna wieża – pozostałość po klasycystycznym kościele ewangelickim w Lutomi Dolnej.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

Poprzedni artykułPolecamy: Niechętnie o sobie
Następny artykułZ wypożyczalni: Kołysanka