Strona główna Temat dnia Przy dziku, nietoperzach i rogach o lesie

Przy dziku, nietoperzach i rogach o lesie

0

Niekłamany zachwyt wzbudzili Gryzelda i Bazyli, nietoperze rezydujące w Stacji Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Świdnica. Gościom podobała się wyprawa na wieżę widokową w Bielawie i do stacji hodowli muflonów, a u gospodarzy pojawiło się ukłucie zazdrości, gdy obejrzeli, jak można bez szkody dla natury wykorzystać turystycznie lasy i góry. – Na pewno będziemy się od siebie uczyć – zapewnia zastępca nadleśniczego, Marcin Calów, który pełnił honory gospodarza konferencji „Las – wspólna sprawa – dziedzictwo przyrodnicze powiatów partnerskich”.

Do Świdnicy przyjechali przedstawiciele czeskiego Jicina, którzy pochwalili się Czeskim Rajem, niewielkim, bo liczącym zaledwie 14 km2 obszarem, który zachwyca wygasłymi, stożkowatymi wulkanami. W tym miejscu, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, udaje się łączyć dbałość o florę i faunę z ruchem turystycznym. Na odwiedzających czeka aż 119 km ścieżek z platformami widokowymi, są też trasy rowerowe i wodne po rzece Izerze. Całości dopełniają liczne zamki i skanseny kultury ludowej oraz, oczywiście, jicińskie muzeum bajki.

Powiat Bergstarsse chwalił się z kolei Geoparkiem Bergstrasse-Odenwald, również z listy UNESCO, w którym dominują niezwykłe granitowe formy skalne. Park pełen jest ścieżek edukacyjnych, znakomicie utrzymanych tras rowerowych i zabytków. – Współpracujemy z podobnymi miejscami na całym niemal świecie, nawet w odległych Chinach. Zdecydowanie brakowało nam naszych najbliższych sąsiadów – Polski i Czech. Mam ogromną nadzieję, że to spotkanie otwiera zupełnie nowy rozdział – mówił starosta Bergstrasse, Matthias Wilkes. Przekonany jest o tym także Marcin Calów. – Bardzo nas zainteresowały nowinki techniczne, które i Czesi, i Niemcy wykorzystują do ochrony swoich lasów. Jestem przekonany, że i oni będą mogli sporo zaczerpnąć z naszych doświadczeń.

Goście zwiedzili oddana w tym roku do użytku Stacje Edukacji Ekologicznej, obejrzeli lasy w okolicach Bielawy i spróbowali pieczonego dzika. Na zakończenie konferencji niezwykły koncert dały dwa zespoły. W Klubie Bolko „Odenwalder Alphornblaser”  zaprezentował na olbrzymich rogach pieśni szwajcarskie, natomiast sygnały myśliwskie z Czech zagrały dziewczęta z jicińskiej grupy muzycznej.

asz

Poprzedni artykułW kolejce na szczyt
Następny artykułKolorowy „Weekend pod parą”