Strona główna Temat dnia Najładniejsze miejsce w Świdnicy?

Najładniejsze miejsce w Świdnicy?

25

Jedni z zachwytem dokumentują na fotografiach pozbawione już rusztowań kamienice, inni narzekają, że gdzieś uleciał klimat starego miasta. Dziedziniec dawnego ratusza powoli odsłania nowe oblicze. – Wygląda trochę jak komputerowa wizualizacja – mówi turystka przyglądająca się pracom wokół wieży ratuszowej. Na pewno to jedno z nielicznych miejsc w Świdnicy, gdzie w zasięgu wzroku nie będzie ani jednej odrapanej ściany.

Kamienica Rynek 39/40 po remoncie. Zdjęcie Agnieszka Szymkiewicz

Od kilku miesięcy świdniczanie coraz niecierpliwiej czekają na otwarcie odbudowanej wieży ratusza. Na zewnątrz od dawna jest gotowa, kiedy jednak będzie można zajrzeć do środka – wciąż nie wiadomo. Po kilku falstartach władze miasta nie chcą ryzykować ogłaszania kolejnego terminu. Pewne jest natomiast, że do końca października zostanie dokończony gruntowny remont wewnętrznych elewacji kamienic bloku śródrynkowego.

Decyzja o wyłożeniu dodatkowych pieniędzy na ocieplenie, nowe okna i wreszcie farbę, była spowodowana przede wszystkim ogromnym kontrastem, w jakim pozostawałyby odrapane kamienice z nową wieżą. Remont kosztował 744,5 tysiąca złotych. Większość to środki miejskie, UE dołożyła 74,8 tysiąca zł.

Dziedziniec wieży przed remontem. Zdjęcie Tomasz Pietrzyk

W planach jest odnowienie także elewacji kamienic bloku śródrynkowego od strony zewnętrznej. Na ten cel potrzeba ok. 470 tysięcy złotych. Gotowy jest już projekt, który obejmuje m.in. wymianę okien. W tegorocznym budżecie środki nie zostały ujęte. Czy do zmian dojdzie w 2013, zadecyduje Rada Miejska.

asz

Zobacz, jak zmienił się dziedziniec wieży:

Poprzedni artykułŚKPR zagra w Zawierciu
Następny artykułPiłkarski rozkład jazdy