Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Jeden krok do Internetu

Jeden krok do Internetu

0

10 milionów Polaków to ludzie wykluczeni cyfrowo – nie korzystający z komputerów i Internetu. Ale edukacja cyfrowa to nie tylko kwestia sprzętu, komputerów, dostępu do sieci. To przede wszystkim kwestia świadomości, motywacji i wiedzy. Już niebawem swoją pracę rozpocznie pierwszy „Latarnik” w gminie Świdnica – informuje w oficjalnym komunikacie Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica.

Latarnicy Polski Cyfrowej to osoby, które w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans będą upowszechniać Internet wśród osób szczególnie po 50. roku życia.

Internet jest ważnym problemem społecznym. Rozwój nowoczesnych technologii wymusza na nas poszerzenie swoich umiejętności i kwalifikacji m.in. w oparciu o korzystanie z Internetu. Nasza młodzież uczęszczająca do gminnych placówek oświatowych nie ma z nim większego problemu. Po zajęciach w szkołach mogą z niego bezpłatnie korzystać także w Gminnej bibliotece Publicznej w Witoszowie Górnym. Jednak sytuacja nieco gorzej wygląda w przypadku pokolenia 50+. Aż ponad 10 mln Polaków po 50. roku zycia nie korzysta z Internetu. Chcąc dać im szansę i otworzyć przysłowiowe okno na świat, jakim jest Internet planujemy przyłączyć się do akcji Polska Cyfrowa Równych Szans. Jestem przekonana, że inwestowanie w edukację cyfrową, skierowaną do osób po 50. roku życia, się opłaci. Dla samych uczestników będzie to pokonanie swoich obaw i barier, a tym samym zapoznanie się z praktycznymi korzyściami jaki daje internet – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Latarnicy to wolontariusze, którzy pomagają zainteresowanym zdobyć umiejętności praktyczne w zakresie obsługi komputera i Internetu. Z pewnością zajęcia przez nich prowadzone nie będą nudne, bowiem w swoich działaniach będą się skupiać na praktycznej stronie obsługi komputera. Poradzą jak napisać pismo, założyć skrzynkę internetową, wysłać email czy też założyć konto na Naszej Klasie.

Celem projektu jest m.in. zachęcenie przedstawicieli generacji 50+ do zrobienia pierwszego kroku w Internecie oraz pomoc w umiejętnym korzystaniu z treści i usług wirtualnej sieci w życiu codziennym. W pierwszej fazie naszego działania założyliśmy, że projekt obejmować będzie przeprowadzenie warsztatów komputerowych dla seniorów mieszkających w Bystrzycy Górna oraz Grodziszczu. Zajęcia odbywać się będą na świetlicach, gdzie osoby starsze będą mogły w dogodnych dla siebie warunkach opanowywać umiejętności obsługi komputera. W pokonywaniu lęków i przełamywaniu barier ma pomóc kameralny charakter, możliwość posiedzenia przy kawie czy herbacie i domowych wypiekach – mówi Justyna Sara-Hryncyszyn, latarnik w gminie Świdnica. Zajęcia obejmować będą zagadnienia z zakresu podstawowej obsługi komputera, głównie nauki korzystania z edytorów tekstu oraz jak wykorzystać Internet w celu wyszukiwania potrzebnych informacji i swobodnej komunikacji.

Seniorzy zostaną podzieleni na trzy dziewięcioosobowe grupy, a spotkania będą odbywać się raz w tygodniu po 1 godzinie. W projekcie poza osobami starszymi weźmie udział młodzież z Grodziszcza i Bystrzycy Górnej. Tym samym projekt będzie projektem międzypokoleniowym. Współpraca międzypokoleniowa będzie polegała na pomocy seniorom w trakcie warsztatów komputerowych oraz będą odpowiedzialni za przygotowanie poczęstunku. Na zakończenie warsztatów zaplanowane jest wspólne wyjście do placówki kulturalnej. Uczestnicy wspólnie wybiorą i zarezerwują bilety do kina przy użyciu Internetu, będzie to praktyczne zastosowanie nabytych umiejętności, a przy okazji miłą formą spędzenia czasu wolnego. Projekt trwać będzie przez 3 miesiące do grudnia 2012 r.

Program Polska Cyfrowa Równych Szans realizowany jest przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” dzięki wsparciu funduszy europejskich w ramach Projektu systemowego − działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego Internetu w Polsce. Inicjatywa nagrodzona została nagrodą WSIS Project Prize 2012 w kategorii budowanie potencjału cyfrowego przyznawaną najlepszym projektom na świecie

Poprzedni artykułWieczór operowy z Festiwalem Bachowskim
Następny artykułCo to, gdzie to? Zagadka nr 12 [KONKURS]