Strona główna Temat dnia Zwykły bohater ze Świdnicy

Zwykły bohater ze Świdnicy

14

Kolejny świdniczanin został zgłoszony do ogólnopolskiej akcji Zwykły Bohater. Ks. Paweł Pleśnierowicz – zdaniem wolontariuszy – zasługuje na to miano ze względu na swoją społeczną działalność. Z jego inicjatywy powstał i prężnie działa od 2 lat Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropla Życia”, a od ubiegłego roku Stowarzyszenie „Jula”, niosące pomoc dzieciom chorym na białaczkę.

 

– Jest to młody człowiek, który bez reszty poświęcił się pomaganiu innym ludziom, a nawet ratowaniu ich życia. Gdy kilkanaście lat temu księdza babcia przeszła operację, potrzebna była transfuzja krwi. W tym momencie w księdza głowie zrodził się pomysł, że jeśli ktoś pomógł jego babci, dlaczego nie pomagać innym w ten sam sposób. Zaczął sam oddawać krew. Ale tego było mu mało. Namawiał innych do tego samego i widząc tylu chętnych do pomagania założył w Świdnicy KLUB HDK – czytamy w zgłoszeniu. – Ksiądz Paweł dla wielu z nas jest już bohaterem i w każdej chwili może się okazać, że będziemy potrzebować jego pomocy w postaci krwi, czego nigdy nikomu, ani sobie nie życzę – pisze anonimowy autor.

Ks. Paweł, pracujący w świdnickiej parafii katedralnej, zawsze podkreśla rolę osób, które angażują się w jego pomysły. – Siłę czerpię od  wspaniałych ludzi, których spotkałem na swojej drodze. To nie jest moje stowarzyszenie, ono jest nasze – mówił w jednym z wywiadów dla Swidnica24.pl.

Zwykły Bohater to  akcja prowadzona przez Bank BPH wspólnie z TVN oraz Onet. – Dzięki niej miliony Polaków mogą zobaczyć, jak wiele jest wśród zwykłych ludzi uczciwości, bohaterstwa, spontanicznej odwagi – piszą organizatorzy. Zgłoszenia będą przyjmowane do 28 października. Jury wybierze 9 najciekawszych historii, a internauci zdecydują o wyborze trzech osób. Na zwycięzców czeka po 200 tysięcy złotych.

W ubiegłym roku do akcji świdnickie ZHP zgłosiło 13-letnią Magdę Czepil, która uratowała tonącego mężczyznę. Dziewczynka co prawda nagrody nie zdobyła, ale została odznaczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego medalem za odwagę i ofiarność.

 

Poprzedni artykułPasażerowie oceniają świdnickie MPK
Następny artykułElektrośmieci zbiorą także w gminie Marcinowice