Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Piekielnie ładna dolina!

ZnaneNieznane.pl: Piekielnie ładna dolina!

2

Polanica Zdrój, dlaczego warto tu przyjechać?

W okolicachPolanicy Zdroju znajduje się piekielnie ładne miejsce. To Piekielna Dolina – jeden z najbardziej malowniczych zakątków na granicy Gór Bystrzyckich i Stołowych! Jest to przełomowy odcinek doliny Bystrzycy Dusznickiej.

Między Szczytną a Polanicą rzeka wije się w wąskim i krętym korycie. Kamieniste koryto usiane jest różnej wielkości głazami, których znacznie przybyło po powodzi w 1998 r. Głęboką i krętą doliną prowadzi lokalna szosa z Polanicy do Szczytnej oraz linia kolejowa z Kłodzka do Kudowy Zdroju, które kilka razy krzyżują się tu ze sobą. Pod względem geograficznym, Piekielna Dolina oddziela Góry Stołowe (Piekielna Góra) od Gór Bystrzyckich (masyw Wolarza). U wylotu doliny, na granicy Gór Stołowych i Kotliny Kłodzkiej, leży znane uzdrowisko Polanica Zdrój.

Najpiękniejszy krajobrazowo odcinek doliny znajduje się od strony Polanicy. Strome górskie zbocza porasta las, zaś między drzewami leżą „porozrzucane” piaskowcowe głazy.

Piekielna Dolina stanowi specjalny obszar ochrony siedlisk w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000. Rośnie tu m.in. karpacka odmiana brzozy omszonej oraz unikatowy mszak sierpowiec błyszczący. O wyjątkowych walorach tych okolic niech świadczy fakt, że bardzo często dolina jest wybierana jako plener dla zdjęć ślubnych. W okolicy jest więcej „piekielnych” miejsc – m.in. „Piekiełko” (położona na stokach Piekielnej Góry restauracja oferująca iście szatańskie potrawy), Zbójeckie Skały oraz Piekielny Labirynt.

Legendy z Piekielnej Doliny

Od dawien dawna, przez Piekielną Dolinę prowadził uczęszczany trakt handlowy z Czech do Kłodzka. Na kupców często napadali ubrani na czarno, zamaskowani zbójcy. Od tego wzięła się nazwa tego miejsca. Coś w tym musi być, bo po wojnie na fali nadawania nowych polskich nazw, tutaj pozostawiono starą tłumaczoną dosłownie z niemieckiego Höllenthal. Dolina była dość gęsto zasiedlona, zwłaszcza od strony Szczytnej. W połowie XIX w. założono tu m.in. dwie huty szkła, szlifiernie kryształów, papiernię i zakład metalurgiczny. Powstało także kilka gospód z miejscami noclegowymi dla kuracjuszy i turystów. W latach 1845-1850 zbudowano nową drogę z Polanicy Zdroju do Szczytnej, zaś w 1895 r. oddano do użytku linię kolejową łączącą Kłodzko ze Szczytną. Ruch pociągów został zawieszony w marcu 2010 r.

Co można tam robić?

  • Spacerować między głazami z piaskowca.
  • Zbierać grzyby i jagody.
  • Przejechać się pociągiem z Polanicy Zdroju do Szczytnej.

Czego nie wolno pominąć?

  • Spaceru drogą wzdłuż rzeki i ścieżką brzegiem lasu.
  • Wykonania pamiątkowych zdjęć.
  • „Wdrapania się” na Piekielną Górę, skąd rozciągają się piękne widoki na Piekielną Dolinę i Góry Bystrzyckie.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

  • Uzdrowisko Polanica Zdrój.
  • Szczytna – małe miasteczko z górującym nad nim dużym zamkiem.
  • Szczytnik (589 m n.p.m.), na którym zamek Leśna Skała, kalwaria górska i punkt widokowy Orle Skały.
Poprzedni artykułZ wypożyczalni: Mistyfikacja
Następny artykułCzary Penelopy: Mizeria na ciepło