Strona główna Wydarzenia Świdnica Udana walka o podpisy

Udana walka o podpisy

0

Blisko ćwierć miliona podpisów udało się zebrać w ramach społecznej akcji „Stawka większa niż 8 mld”. Ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod projektem Ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego poparł prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek, który przewodniczy Sudeckiemu Konwentowi Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów – informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy.

Akcja także w Świdnicy odbiła się szerokim echem i zyskała poparcie mieszkańców. Dzięki zaangażowaniu wielu osób pod projektem zmian w ustawie w zaledwie tydzień udało się zebrać kilkaset podpisów. W całej Polsce tych głosów było w sumie blisko 250 tysięcy. To ogromna liczba i cieszę się, że również świdniczanie mają w niej swój udział. To na razie połowiczny sukces i początek trudnej drogi, czekamy by postulowane zmiany zostały wcielone w życie. Pomimo przekazania większości zebranych podpisów ogólnopolska akcja, tak jak zapowiadano, trwa do 5 października – mówi prezydent Murdzek, który wraz z inicjatorami akcji brał udział w środę i czwartek w Warszawie w Samorządowym Kongresie Oświaty.

Akcja „Stawka większa niż 8 mld” to tylko jeden z punktów programu Samorządowego Kongresu Oświaty. W sumie wzięło w nim udział ponad 700 przedstawicieli samorządów z całego kraju.

Rozmawialiśmy przede wszystkim o propozycjach zmian w prawie oświatowym, które mają wpłynąć na lepszą edukację. Jako samorządowcy chcemy mieć większy wpływ na jakość pracy szkół, które prowadzimy, dlatego przedstawiony został projekt zmian w najważniejszych ustawach, od których zależy realizacja zadań oświatowych – wyjaśnia prezydent Świdnicy.

Kongres zakończył się w czwartek, 27 września przemarszem przedstawicieli gmin, miast i powiatów do Sejmu, gdzie złożono zebrane podpisy pod projektem zmiany ustawy o dochodach JST (finał akcji) oraz samorządowego projektu zmian w ustawach oświatowych.

***

Skąd pomysł na akcję 8 mld zł?

Jak policzył Związek Miast Polskich, gra idzie faktycznie o 8 miliardów złotych rocznie. W przypadku Świdnicy kilka milionów złotych rocznie. To kwoty, które tracą samorządy ze względu na narzucane prawem nowe bądź dodatkowe obowiązki bez rekompensaty finansowej ze strony kolejnych rządów i parlamentów.

 

O co idzie walka?

Organizatorzy:

  • Walczymy o rozwój lokalny i inwestycje,
  • Nie zgadzamy się na to, aby samorządy traciły 8 mld zł rocznie przez nieprzemyślane zmiany legislacyjne,
  • Dotychczasowa polityka centralna zagraża stabilności finansowej samorządów,
  • Chcemy przesunięcia pieniędzy podatników z budżetu centralnego do ich własnych gmin,
  • Chcemy rzetelnej, merytorycznej debaty na temat samorządowych finansów.

 

Akcję wspierają: prof. Jerzy Buzek – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Więcej informacji o akcji: www.stawka8mld.pl

 

 

Poprzedni artykułGryf trenował na światowym poziomie
Następny artykułDni Ubezpieczonego w ZUS