Strona główna Temat dnia Dni Ubezpieczonego w ZUS

Dni Ubezpieczonego w ZUS

6

Czy pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczeń społecznych? Czy odprowadza za Ciebie składki od właściwej podstawy? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci ZUS w dniach 8-12 października. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na organizowane po raz pierwszy „Dni Ubezpieczonego”.

W drugim tygodniu października zapraszamy wszystkich ubezpieczonych – pracowników, zleceniobiorców, osoby wybierające się do pracy za granicę. Eksperci ZUS odpowiedzą na każde pytanie związane z zasadami podlegania ubezpieczeniom społecznym, opłacaniem składek czy korzyściami wynikającymi z bycia ubezpieczonym.

Dla wszystkich zainteresowanych przygotowano ulotki dotyczące spraw ubezpieczonych m.in. zasad opłacania składek od osób będących pracownikami czy zleceniobiorcami, możliwości podlegania ubezpieczeniom przez nianie czy członkostwa w OFE. Każdy klient będzie mógł także zapoznać się z Platformą Usług Elektronicznych ZUS. Dla osób, które nie będą mogły osobiście odwiedzić w tych dniach ZUS, przewidziano dyżury telefoniczne oraz czaty.

Oddział ZUS w Wałbrzychu zaprasza:

Wałbrzych, ul. Kasztanowa 1

Inspektorat w Dzierżoniowie, ul. Andersa 6a

Inspektorat w Jeleniej Górze, ul. Sygietyńskiego 10

Inspektorat w Kamiennej Górze, Al. Wojska Polskiego 14

Inspektorat w Kłodzku, Pl. B. Chrobrego 21

Inspektorat w Lubaniu, ul. Łokietka 13

Inspektorat w Świdnicy, ul. Saperów 29

 

ABC Ubezpieczonego

  1. Sprawdź, czy pracodawca (zleceniodawca) zgłosił Cię do ubezpieczeń społecznych. Jeżeli tego nie zrobił, a zachorujesz lub będziesz miał wypadek w pracy, możesz mieć problem z otrzymaniem świadczeń  z ZUS.
  2. Sprawdź, czy pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli tego nie zrobił, nie będziesz mógł korzystać z publicznej opieki zdrowotnej, nie otrzymasz recepty na leki refundowane.
  3. Zadbaj o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego Twoich najbliższych –współmałżonka i dzieci – jeżeli nie mają innego tytułu do ubezpieczenia. Jeżeli nabędą samodzielnie prawo do ubezpieczenia, pamiętaj, by ich wyrejestrować.
  4. Jeżeli Twoje dane identyfikacyjne, adresowe lub ewidencyjne uległy zmianie, poinformuj o tym swojego pracodawcę, a jeśli pracodawca już nie istnieje, zgłoś zmianę za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych – pue.zus.pl.
  5. Sprawdź, czy pracodawca odprowadza za Ciebie składki od właściwej podstawy, czy nie zaniża jej. Składki od niższego wynagrodzenia, niż faktycznie otrzymujesz, to niższe świadczenia dziś (zasiłek chorobowy lub macierzyński) oraz w przyszłości (emerytura lub renta).
  6. Pamiętaj, że powinieneś wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny. Nie czekaj na losowanie członkostwa OFE, sam decyduj  o swoich pieniądzach.
  7. Bez wychodzenia z domu możesz zapoznać się z danymi zapisanymi na Twoim indywidualnym koncie w ZUS. Sprawdź to sam na Platformie Usług Elektronicznych – pue.zus.pl.
  8. Dzięki dostępowi do konta ubezpieczonego w portalu pue.zus.pl, możesz na podstawie zgromadzonych tam danych i prognozowanych przez siebie przyszłych dochodów wyliczyć wysokość hipotetycznej emerytury.
  9. Jeśli pracujesz za granicą, sprawdź, w którym kraju powinieneś być ubezpieczony. 
  10. Pamiętaj, że ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeśli przestaniesz pracować, możesz kontynuować dobrowolnie. Dzięki temu będziesz miał wyższe świadczenie.
Poprzedni artykułUdana walka o podpisy
Następny artykułFontanna wody na Wrocławskiej [WIDEO]