Strona główna Wydarzenia Strzegom Apostołowie Piotr i Paweł patronami Strzegomia

Apostołowie Piotr i Paweł patronami Strzegomia

3

Oddanie Strzegomia pod patronat św. App. Piotra i Pawła to inicjatywa mieszkańców miasta, grup parafialnych oraz władz duchownych i świeckich. Oficjalne ogłoszenie patronów nastąpi  w niedzielę, 16 września 2012 r. o godz. 13.00. w Bazylice Strzegomskiej podczas mszy św., transmitowanej na cały świat przez TVP Polonia. Tego historycznego aktu dokona arcybiskup Francesco Tamburrino.

Strzegom  jest miastem, które uzyskało prawa miejskie w 1242 roku od księżnej Anny. A już w 1309 r. apostołowie pojawili się na tarczy herbu Strzegomia i widnieją na nim do dziś. Strzegom jest dumny ze swoich patronów. Ci dwaj święci, filary kościoła rzymskokatolickiego już 703 lata patronują miastu, nieco później  kościołowi, a obecnie bazylice.  Święty Piotr był rybakiem,  opoką, na której Chrystus postanowił zbudować swój Kościół. Jego atrybutem jest klucz do bram Królestwa Niebieskiego.  Święty Paweł był prześladowcą chrześcijan, a po nawróceniu stał się Apostołem Narodów. W ręku trzyma miecz, symbol ciętego słowa, jakim władał i narzędzia, od którego zginął.  Obydwaj święci zginęli śmiercią męczeńską w Rzymie, pozostając  wierni najwyższym wartościom.

Wezwania Świętych Apostołów Piotra i Pawła zaczęto używać już od XIII wieku . Od tego czasu datuje się ich wspólny kult również w strzegomskiej świątyni.

opr. red.

Poprzedni artykułCo to, gdzie to? Zagadka nr 8 [KONKURS]
Następny artykułPolonia znów przegrywa z Promieniem