Strona główna Temat dnia Niezwykła gala parowozów

Niezwykła gala parowozów [FOTO/WIDEO]

12

To była prawdziwa gratka dla miłośników kolei.W sobotę do Jaworzyny Śląskiej zjechały wyjątkowe parowozy i lokomotywy spalinowe. Punktem kulminacyjnym była parada parowozów na jaworzyńskiej stacji, która zgromadziła tłumy gości. Wśród nich byli mieszkańcy Krakowa, Lubina, Wrocławia, Świdnicy i wielu innych miast Polski. Do Jaworzyny Śląskiej zawitała także trzystu osobowa grupa niemieckich miłośników kolei. Specjalnie na tę okazję wybrali się oczywiście pociągiem.

W tym roku Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku gościły parowozy z Niemiec, Czech i Polski. Do Jaworzyny Śląskiej przyjechały pasażerskie parowozy BR35 1019-5 i Ol49-59, niemiecka  lokomotywa wojenna BR52 8080-5, czechosłowacki parowóz manewrowy 213.901 oraz polska lokomotywa towarowa TKt48-18. Wystawie lokomotyw, przez cały dzień, towarzyszyły  pokazy obsługi i manewrowania. Odwiedzający z bliska mieli okazję podejrzeć pracę drużyn parowozowych i przygotowanie parowozów do pracy – m.in. nawęglanie i nawadnianie.

ZOBACZ FILM Z GALI PAROWOZÓW


– Przypomniały mi się dawne czasy. Podróż wagonami ciągniętymi przez parowóz to niezapomniane przeżycie – mówiła wyraźnie podekscytowana pani Maria ze Świdnicy. Jak zdradziła nam Katarzyna Szczerbińska z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku kolejną paradę zaplanowano na sierpień 2013 roku.

 

Poprzedni artykułFontanna wody na Wrocławskiej [WIDEO]
Następny artykułZłote Godło QI 2012 dla Świdnicy