Strona główna Kultura „Sklep przy głównej ulicy” na pożeganie

„Sklep przy głównej ulicy” na pożeganie

0

W najbliższy wtorek zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy na ostatnie spotkanie z cyklu filmowych „Przenikań”, poświęconych dialogowi międzykulturowemu. Na do widzenia zostanie wyświetlony „Sklep przy głównej ulicy” – czechosłowacki majstersztyk z 1965 roku, pierwszy środkowoeuropejski film, który zdobył statuetkę Oscara.

W obrazie wyreżyserowanym przez Jana Kadara i Elmara Klosa szczególną uwagę należy poświęcić fantastycznej kreacji Idy Kamieńskiej, córki aktorów Estery Racheli i Abrahama Izaaka Kamińskich; współtwórczyni międzywojennego Warszawskiego Żydowskiego Teatru Artystycznego, dyrektora Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego we Wrocławiu oraz Teatru Żydowskiego w Warszawie. Aktorki, która mimo ogromnych zasług dla teatru i filmu polskiego, została zmuszona do opuszczenia Polski na fali nastrojów antysemickich w 1968 roku.

„Sklepem przy głównej ulicy” powracamy niejako do wątku żydowskiego, przywołując trudną problematykę stosunków narodowościowych w Europie środkowowschodniej. Akcja filmu, zbudowana na podstawie opowiadania Ladislava Grosmana, toczy się w 1942 roku na terenach tzw. Państwa Słowackiego, w niewielkim miasteczku, którego władze skrupulatnie wprowadzają do realizacji antysemicki plan „aryzacji” mienia żydowskiego. Komendant Kolkocky proponuje szwagrowi, stolarzowi Antonowi Brtkowi, objęcie kierownictwa sklepiku przy głównej ulicy, odebranego starej Żydówce. Nieco naiwny Tono i jego żona Evelyna są zachwyceni propozycją. Tono jednak zmieni zdanie, „gdy zapozna się z prawdą o sklepie i osobie właścicielki”. Doskonały scenariusz, świetna obsada i stopniowo rozwijana akcja.

Przed filmem przewidziana jest prelekcja, a po projekcji – wspólna dyskusja.

Zapraszamy  do biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18 we wtorek, 28 sierpnia, o godzinie 18:00. Wstęp wolny!

opr.red.

Poprzedni artykułPolonia wywozi punkt z Rzepina
Następny artykułPolicyjnym motocyklem w tył opla