Strona główna Temat dnia Pożar w okolicach Złotego Lasu

Pożar w okolicach Złotego Lasu [FOTO/WIDEO]

5

Blisko 100 strażaków, pogotowie ratunkowe, policja i Nadleśnictwo Świdnica postawione w stan najwyższej gotowości, wczoraj płonął las w okolicach Złotego Lasu. Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie.

Pożar wybuchł wczoraj, 25 sierpnia około godziny 10:00. Na miejsce zdarzenia zostały wysłane wszystkie jednostki straży pożarnej z powiatu świdnickiego. Strażaków z powietrza wspierał samolot gaśniczy typu dromader. Dwa razy na płonące drzewa zrzucano bomby wodne. Rozwinięto ponad kilometr węży pożarniczych. Po ponad 2 godzinach sytuację udało się opanować. Na szczęście były to tylko ćwiczenia pod kryptonimem „Las 2012” .

Mamy obowiązek raz w roku przeprowadzać takie ćwiczenia – mówi Tomasz Szuszwalak, komendant KP PSP w Świdnicy. – Ostatnie, leśne ćwiczenia przeprowadzaliśmy 10 lat temu w Grochotowie – dodaje komendant. Jednak w porównaniu z tamtymi manewrami od wczorajszych różniło je prawie wszystko, począwszy od ukształtowania terenu kończąc na sprzęcie.

Samochody w górzystym terenie poradziły sobie bez większych problemów. Komendant Szuszwalak podkreślał dobry stan dróg przeciwpożarowych, za które odpowiada Nadleśnictwo Świdnica. Przy okazji manewrów pojawiło się kilka problemów; kłopoty z łącznością z uwagi na ukształtowanie terenu; zaopatrzenie w wodę, pomimo wykonania trzech zastawek na potokach ilość wody była niewystarczająca i niewystarczająca ilość węży. Dlatego w ćwiczeniach wszystkie niedociągnięcia trzeba skrupulatnie odnotować i w przyszłości wyeliminować, tak aby w prawdziwej akcji nie było miejsca na choćby najmniejszy błąd.

tepe

 

 

 

Poprzedni artykułZmiany na cmentarzu
Następny artykułPodziękują za plony