Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Podziękują za plony

Podziękują za plony

2

Wrzesień to czas dziękczynienia za zebrane plony. – W atmosferze radości i wdzięczności mieszkańcy gminy Świdnica będą mieli okazję do poczucia dumy z efektów własnej pracy. 2 września sołectwo Burkatów będzie gospodarzem dorocznego święta plonów w gminie Świdnica – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy.

To najważniejsze wydarzenie kulturalne gminy. Po 2 latach organizacji dożynek w Krzyżowej, wracamy do gminnej tradycji przygotowań tego święta w siedzibie sołectwa – mówi wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. Dożynki gminne to z pewnością najbardziej rozśpiewana i najbarwniejsza uroczystość organizowana corocznie w gminie Świdnica.

Dożynki rozpocznie msza święta polowa o godz. 13.00 dziękować będziemy za zebrane plony, a następnie korowodem zaprezentujemy piękne wieńce dożynkowe. W wielu przypadkach to prawdziwe dzieła sztuki ludowej, które można podziwiać jedynie podczas dożynek. Tylko w ubiegłym roku było ich aż 25. Mam nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – mówi wójt gminy.

Ale to nie jedyne atrakcje jakie mamy przygotowane dla naszych gości. Bogato przystrojone stragany każdego roku są ozdobą dożynek w gminie Świdnica. To właśnie na nich gospodynie prezentują to co najsmaczniejsze, a serwowane produkty mają już swoich stałych odbiorców.

Dożynki to również barwna impreza plenerowa dla całej rodziny. Obrzęd dożynkowy i misterium chleba, staropolski zwyczaj polegający na dzieleniu się poświęconym chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż, liczne konkursy z cennymi nagrodami RTV-AGD, Finał Turnieju Sołectw “Sportowe weekendy na Wsi”, występ Zespołu ROMA – to jedne z wielu atrakcji dla rodzin i gości, którzy zdecydują się spędzić pierwszą niedzielę września w Burkatowie.

Dożynkom tradycyjnie towarzyszyć będą konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz najpiękniejszy stragan. Zebrani będą mogli podziwiać wystawę sprzętu rolniczego.