Strona główna Wydarzenia Po Europie wędrówki ciąg dalszy

Po Europie wędrówki ciąg dalszy

1

Odwiedzający Galerię Świdnicką wciąż jeszcze wspominają znakomite występy zespołów z Portugalii i Rosji, a już szykuje się nam następna folklorystyczna impreza. W sobotę, 25 sierpnia, w Galerii Świdnickiej wystąpią zespoły z Ukrainy i Macedonii. To będzie naprawdę folkowe lato – lato wielu kultur i znakomitej zabawy.

Goście z Macedonii przyjeżdżają do Świdnicy w ramach programu „TUTEJSI czyli Stragan Kultury w małym mieście”. To II edycja wydarzenia folkowego, mającego na celu przedstawienie kultury folklorystycznej, dofinansowane ze środków miasta. Podczas imprezy odbędą się prezentacje rodzimego folkloru z warsztatami tańców z udziałem zespołów z Polski i Macedonii. Inicjatorem zdarzenia jest Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat”. Wizyta Ukraińców to efekt zrealizowanego ze Środków Narodowego Centrum Kultury projektu w ramach Programu Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży. Tak więc trzy zespoły – polski „Jublat”, ukraiński „Dywocwit” i macedoński „Stobi” przez kilka dni będą wspólnie trenować i występować. Między innymi w Galerii Świdnickiej.

O godzinie 17.00 rozpoczną się taneczne, wokalne i muzyczne popisy dwóch grup zza granicy. Pierwsza to Zespół Uniwersytecki „Dywocwit”, działający przy Podkarpckim Uniwersytecie im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku. W 2002 roku na Uniwersytecie powstał Instytut Sztuki z Katedrą Choreografii. Od tego momentu rozpoczęła się historia Uniwersyteckiego Zespołu Tańca Ludowego „Dywocwit”, złożonego zwykle z około 40 osób.

Wybitny choreograf profesor Bogdan Staśko oraz starsi wykładowcy – Wasyl Szeremeta i Jurij Skobel – od początku postawili na wysoką jakość i wierność tradycji. Studenci rozpoczynający swoją przygodę z zespołem posiadają przygotowanie baletowe i muzyczne. Wielogodzinne treningi 4-5 razy w tygodniu przyniosły wspaniałe rezultaty. Zespół zdobył wiele nagród na Ukrainie, w krajach byłego ZSRR, a obecnie z sukcesami występuje w Europie. Absolwenci zasilają szeregi flagowych zespołów folklorystycznych Ukrainy. W repertuarze znajdują się tańce huculskie, bojkowskie, z Zakarpacia oraz wielu innych regionów kraju.

Zespół pieśni i tańca z Macedonii KUD „Stobi” reprezentuje Kulturalne Stowarzyszenie Artystyczne „Stobi” z Gradsko i działa od 16 lat. Stowarzyszenie „Stobi” ma około 100 członków w każdym wieku. W swoim repertuarze artystycznym zaprezentuje choreografie z różnych regionów Macedonii.

Zespół pieśni i tańca z Macedonii KUD „Stobi” bierze udział w większej ilości imprez folklorystycznych w swoim kraju i otrzymał różne certyfikaty i podziękowania. W ramach międzynarodowych festiwali folklorystycznych, zespół odwiedził między innymi Turcję, Serbię,  Niemcy, Francję i Bułgarię. Kulturalne Stowarzyszenie Artystyczne „Stobi” pochodzi od słynnego wykopaliska archeologicznego z czasów starożytnych położonego w bezpośrednim sąsiedztwie miasta. Gmina Gradsko znajduje się w centralnej części Macedonii, a mieszka w niej około 3500 osób. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Milorad Gjorgjiev.

Całość warsztatów i występów koordynuje Lubomir Szmit – choreograf zespołu „Jubilat”, a asystuje mu Anna Trzeciak. W ich imieniu i w imieniu Galerii Świdnickiej zapraszamy serdecznie!

 

Poprzedni artykułOdtworzą zabytkowy parkan
Następny artykułNowy wóz bojowy dla strażaków