Strona główna 112 Nowy wóz bojowy dla strażaków

Nowy wóz bojowy dla strażaków

7

Prawie 600 tys. zł kosztował nowy samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem na dwie osie, który jest już na wyposażeniu OSP Witoszów. Zastąpił on tym samym wysłużonego, kilkudziesięcioletniego stażem STARA 244. Zakup nowego auta był koniecznością, w ten sposób zwiększy się mobilność jednostki, co bezpośrednio przełoży się na wzrost bezpieczeństwa ludzi i środowiska.

-Nasza gmina ma dosyć specyficzne położenie, ponieważ znajduje się przy strategicznych trasach krajowej trzydziestki piątki – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy. – Straż musi być przecież gotowa w każdej chwili, aby nieść pomoc innym. Rocznie nasi strażacy wyjeżdżają do około 240-300 zdarzeń. Zakup więc jest bardzo dobrą inwestycją, która ma swoje oparcie w statystyce, a ta jest bezlitosna.

Wóz strażacki, ze zbiornikiem wody o pojemności 2500 litrów, jest wyposażony m.in. w stacjonarne działko wodno-pianowe, maszt oświetleniowy z agregatem prądotwórczym, wysuwaną 10 m. drabinę oraz kamerę cofania. – Nowe auto oraz sprzęt  pozwoli nam szybko i sprawnie ewakuować poszkodowanych w wypadkach samochodowych i pożarach – mówią strażacy z OSP Witoszów, nie kryjąc radości z faktu posiadania nowego wozu strażackiego.

Samorząd gminy Świdnica na ten cel pozyskał 100 tys. zł z Komendy Głównej PSP w ramach środków z krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Zakup nie byłby możliwy, gdyby nie wkład własny gminy, który wyniesie ponad 490 tys. zł.  Do przeciwpożarowego zabezpieczenia społeczeństwa i mienia, w ramach zadania własnego na terenie gminy Świdnica utrzymywanych jest 8 jednostek OSP typu „S”, w tym 8 jednostek terenowych. Trzy jednostki włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, tj. OSP Lutomia, OSP Burkatów, OSP Witoszów. Wóz bojowy zostanie przekazany podczas gminnych dożynek.

Poprzedni artykułPo Europie wędrówki ciąg dalszy
Następny artykułŚwidnicki Imprezownik: Dzieje się!