Strona główna Wydarzenia Świebodzice Odtworzą zabytkowy parkan

Odtworzą zabytkowy parkan

7

Miesiąc temu naczepa, która nagle odpięła się z potężnego TIR-a, zniszczyła spory fragment ogrodzenia dawnego domu Gustava Beckera przy ul. Łącznej w Świebodzicach. Dwa miesiące wcześniej inny odcinek tego płotu uszkodzili wandale – młodzież wracająca z urodzin. Władze miasta podjęły decyzję o odbudowie zabytkowego ogrodzenia, które okazało się być przykładem rzadko występującego stylu artdeco. W związku z tym odtworzenie artystycznego ogrodzenia będzie kosztowało ponad 100 tys. zł – informuje Agnieszka Bielawska Pękala, rzecznik świebodzickiego magistratu.

 

Na razie wciąż czekamy na wytyczne Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ponieważ służby konserwatorskie domagają się historycznego odtworzenia oryginalnych słupów z piaskowca. Dodatkowo policja wciąż jeszcze nie zakończyła dochodzenia w sprawie zdarzenia. Gmina Świebodzice będzie dochodzić roszczeń finansowych od sprawcy tego wypadku.

Na razie elementy ogrodzenia i szczątki płotu wciąż leżą w miejscu zdarzenia, jednak dopóki ostatecznie nie wypowie się konserwator, nie jest wskazane ich przemieszczanie – wiekowy piaskowiec może się po prostu do reszty rozsypać.

Poprzedni artykułWoody Allen w Świdnicy
Następny artykułPo Europie wędrówki ciąg dalszy