Pierwsze takie miejsce w mieście

  0

  Gmina Świebodzice otrzymała dotację z budżetu państwa na utworzenie i wyposażenie Środowiskowego Domu Samopomocy. Będzie to jednostka, w której zajęcie i możliwość samorozwoju znajdą osoby z upośledzeniem umysłowym.

  – Chodzi o osoby zarówno z lekkim, jak i znacznym stopniem niepełnosprawności umysłowej, ale sprawne ruchowo – mówi Izabela Siekierzyńska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach, który wnioskował o dotację. – W placówce takie osoby będą mogły twórczo się rozwijać, spędzać czas wśród ludzi, a nie w czterech ścianach; będą także korzystać z rehabilitacji ruchowej i społecznej.

  Środowiskowy Dom Samopomocy będzie miał swoją siedzibę w Centrum Rehabilitacji Społecznej przy ul. Parkowej 4. Zajmie dwa poziomy budynku, które zostaną wyposażone m. in. w pracownię kulinarną, świetlicę, salę do rehabilitacji, poradnię psychologiczną, itd. Osoby niepełnosprawne otrzymają tu kompleksową pomoc, a z obiektu będą mogły korzystać codziennie od godz. 7:30 do 15:30.

  Gmina Świebodzice otrzymała 45 tys. zł na wyposażenie placówki oraz blisko 16 tys. zł na działalność. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Świebodzicach, świadcząca tak kompleksową pomoc osobom niepełnosprawnym umysłowo. Jej uruchomienie zaplanowane jest na grudzień tego roku.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  UM w Świebodzicach

  Poprzedni artykułCo dalej z dworcem Kraszowice?
  Następny artykułKanadyjski chór w Świdnicy